Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejen mráz. Biatlonisty ve Švédsku trápí i problémy se závadnou vodou

Problémy po požití kontaminované vody pocítila i švédská mistryně světa Helena Ekholmová. | foto: AP

1 2010
Ode dneška mají bojovat o první body v novém ročníku Světového poháru. Místo toho ale někteří biatlonisté možná zůstanou raději v posteli. Švédský Östersund totiž kromě tuhých mrazů sužují problémy se závadnou vodou, se střevními problémy se potýkají závodníci několika výprav. Češi jsou naštěstí v pořádku.

Je to možná větší problém, než extrémní mrazy přesahující mínus 20 stupňů Celsia, kvůli nimž mohou být první ostré závody nové sezony odloženy.

Švédským Östersundem se valí nákaza způsobená kontaminovanou vodou. Z 45 tisíc občanů města je postiženo 3000 lidí a problémy se nevyhnuly ani biatlonistům.

češi na startu sp

Ženy:
Zdenka Vejnarová (v prvním závodu startuje s č. 4), Veronika Vítková (43), Barbora Tomešová (52), Veronika Zvařičová (84)

Muži:
Michal Šlesingr, Tomáš Holubec, Zdeněk Vítek, Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup

Program v Östersundu:

Dnes: 16:20, Ž, ind. z.
Zítra: 17:20, M, ind. z.
Pátek: 17:20, Ž, sprint 
Sobota: 14:15, M, sprint
Neděle: 11:30, Ž, stíhací z., 14:15, M, stíhací z.

Televize: PP Eurosport

"My jsme sem dorazili v pátek a v sobotu nám o problému řekli," řekl iDNES.cz šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář. Nemohl tak vyloučit, že se někdo ze závodníků nakažené vody nenapil.

Střevní potíže český tým naštěstí nepostihly, ale biatlonisté musejí být opatrní i při čištění zubů.

"Musím to zaklepat, zatím jsou všichni v pořádku. Ale inkubační doba je jeden až devět dnů. Takže uvidíme, co bude dál."

Nutností je proto konzumovat pouze převařenou nebo balenou vodu. Té je ale v celém městě zoufalý nedostatek. 

"Östersund není malé město, proto je balené vody málo. Regály v obchodech jsou prázdné. Máme alespoň perlivou vodu," dodal trenér.

Na horečku, bolesti žaludku a průjem si v minulých dnech stěžovala například švédská mistryně světa Helena Ekholmová (za svobodna Jonssonová). Problémy měli také Rakušané Christoph Sumann a Simon Eder, o špatných pocitech mluví také Francouzi a Američané.

"Zatím ale nemám informace, že by někdo nestartoval. Na tréninku jezdili všichni," všiml si Rybář.

Start nového ročníku SP ale kvůli špatné vodě ohrožen není. "Pro nás se nic nemění, je třeba vodu převařovat," řekla šéfka organizačního výboru Gun Fahlanderová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze