Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdřív padali, pak zdolali Ještěd

Tereza Huříková a Ján Svorada - NA TANDEMU. Bikerka Tereza Huříková a bývalý silniční cyklista Ján Svorada zdolávají na dvojkole stoupání na Ještěd. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

15 2006
Liberec - Grotesku jako ze zlatých dob němého filmu nabídly včera náhodným přihlížejícím české cyklistické hvězdy Ján Svorada a Tereza Huříková. Od libereckého obchodního centra Hypernova se exhibičně vydali na 1012 metrů vysoký vrchol Ještěd. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ovšem spolu neusedli na tandem.

Začátky byly krušné. Po pár metrech už kroužila Huříková na dvojkole sama a bývalý skvělý spurter zachránil duo od pádu jen včasným seskokem ze zadního sedla. A tak se to opakovalo několikrát.

"Tak to asi nepůjde!" křičel Svorada, který má na kontě 77 vítězství v silničním profesionálním pelotonu včetně slavné Tour de France.

Až po delší době sladil s juniorskou mistryní světa ze silnice i z cross-country pedály a mohlo se konečně vyrazit. "Ze začátku to bylo fakt příšerné, chvílemi jsem myslel, že to nerozjedeme," tvrdil osmatřicetiletý Svorada.

"Není se co divit. Nikdy jsme na tom nejeli, byl to náš první pokus," utěšovala ho spolujezdkyně.

Z místa ostrého startu pod lanovkou čekala na oba jezdce na tandemu trať dlouhá 6,1 km s převýšením 425 metrů. K horskému hotelu Ještěd, kde vládla mlha a mrazivý vítr, dorazili za 24 minut a 39 vteřin.

"Ani jsem nečekala, že to zvládneme tak dobře," přiznala Huříková, která ovládala řidítka a převody.

"Janči se musel přizpůsobovat mně, kam se nakloním, kam zatočím," popsala talentovaná cyklistka. "Vždycky jsem se ho akorát zeptala, jestli ten převod není na něho moc těžký, nebo moc lehký. Chvíli trvalo, než jsme na to přišli, ale postupně se to zlepšovalo a zvyšovali jsme tempo."

Aby tandem řídila devatenáctiletá Tereza Huříková, to bylo prý přání pořadatelů.

"Pro nás to bylo trochu složitější, protože jsem těžší, a ta váha vzadu je víc znát," konstatoval Svorada. "Postupně jsme se do toho dostávali a podařilo se nám vyjet až na vrch. Byl to zážitek, ve který jsem ani nedoufal, že se mi splní. Klobouk dolů před těmi, co jezdí na tandemech maratony nebo sjezdy, není to jednoduché."

Před rokem podpořila vimperská bikerka projekt Kolo pro život sólovým výjezdem na Říp. Tandem na Ještěd si prý ale užila víc. "Bylo to teď sice těžší, ale zase příjemnější, protože jsme na to složili síly dva. Nebyla jsem v tom sama."

Ze začátku se snažila se spolujezdcem jen tak o něčem mluvit, ale ten jí po chvíli udýchaně utnul: "Povíme si to raději až nahoře." Ani Huříkové prý nebylo v půli cesty, kdy se začala silnice zvedat, už moc do řeči.

Termín 14. listopad a výjezd na Ještěd v ní vzbuzoval trochu hrůzu. "Fakt jsem se obávala velké zimy a sněhu. Zima je tady obrovská, ale sníh naštěstí ne. To jsem si oddechla, když jsem viděla ty hladké pláště..."

Svorada už se rozloučil se závodní kariérou a mimo toho, že se chystá na funkci sportovního ředitele Merida Bike Teamu, úzce spolupracuje právě s Huříkovou. "Je to v rámci projektu McDonald, který podporuje čtyři mladé sportovce v přípravě na olympiádu v Pekingu a já jsem v něm patronem Terezy."Nejčtenější

Personal Consult s.r.o.
SAP konzultant junior (H4334)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze