Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechám všemu volný průběh, říká Martin Prokop

Martin Prokop | foto: ČTK

30 2009
Až se dnes večer postaví jihlavská posádka Martin Prokop – Jan Tománek s vozem Citroën C2 S1600 na slavnostní start Finské rallye, bude zde nejen obhajovat loňský juniorský triumf na této soutěži, ale hlavně útočit na celkové prvenství v juniorské klasifikaci celého mistrovství světa.

V čele J-WRC je, po šesti z osmi soutěží, česko-polská dvojice Prokop – Kosciuszko se shodným počtem 36 bodů. Jenže zatímco polský jezdec se Suzuki Swift S1600 absolvoval už pět závodů, Prokop má jeden start k dobru. "Jsme na stejné úrovni a cesta k titulu pro nás snad nyní bude trošku snazší," doufá Prokop. "Ale jsou to závody a ve Finsku se může stát cokoliv."

Těsně po dojetí předchozí rallye v Polsku Prokop uvažoval o tom, že na severu Evropy zkusí taktizovat. "Určitě nebudeme od úvodních kilometrů výrazněji tahat," tvrdil. Postupem času však svůj názor přehodnotil: "Nad stylem jízdy si nechci lámat hlavu. Nemá smysl neustále dokola řešit nějaké propočty či taktiku."

Do závodu, který v minulosti nesl příznačný název "rallye tisíce jezer" tak chce jít uvolněný, v pohodě a s jedinýmcílem: finskou klasiku si náležitě užít. "Nechám všemu volný průběh a budu se řídit aktuálními pocity ze závodu. A když to půjde, tak do toho určitě budeme šlapat."

Na soutěž, která ode dneška do neděle v 23 rychlostních zkouškách nabídne jezdcům 345,15 km v ostrém tempu, se chtěl Prokop připravovat v nedalekém Estonsku.
Nakonec však test či start na konkrétním závodě zrušil. "Proto jsme v pondělí využili oficiální nabídky testu pro juniory. I když tam bylo čtrnáct aut a dostat se na trať bylo místy hodně problematické, stačilo to na vyzkoušení všech věcí, které jsme potřebovali," pochvaloval si Prokop, kterého potěšilo nové nastavení tlumičů.

O podobě finského podniku, se třemi zbrusu novými vložkami, má zkušený jezdec poměrně jasno: "Čeká nás extrémně rychlá trať s řadou horizontů a skoků. Tedy stejný charakter, stejné oblasti, které známe z minulosti," dodává Prokop.

Pořadí J-WRC po šesti z osmi soutěží

1. Prokop (ČR) 4/36
2. Kosciuszko (Polsko) 5/36
3. Burkart (Německo) 4/30
4. Abbruing (Nizozemí) 4/22

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze