Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvakrát trestaná Maria? Návrat Šarapovové rozděluje tenisovou branži

Maria Šarapovová returnuje v utkání prvního kola turnaje v Římě. | foto: AP

19 2017
Jako šestiletá holčička přiletěla s tátou ze Soči na Floridu, kde plavovlasá naděje podstupovala tuze přísný tenisový dril. Neuměla anglicky. „Bylo to těžké, ale nejvíc si pamatuju, jak hodně mi chyběla maminka,“ vzpomínala Šarapovová v rozhovoru pro Magazín DNES.

Ruská bojovnice musela v životě vydržet řadu drsných zkoušek. Trvalo dva roky, než její matka dostala povolení k pobytu a směla opět denně vídat malou dceru.

Ta se teď zase ocitla v nezáviděníhodné situaci. S cejchem dopingové hříšnice se po 15 měsících znovu objevila na WTA Tour a pokouší se vydrápat zpátky do špičky.

Její comeback stále dráždí a rozděluje lidi v branži. Úterý pro ni bylo zvlášť trpké a temné. Kvůli zranění stehna musela odstoupit ze druhého kola v Římě a dozvěděla se, že jí pořadatelé Roland Garros neudělili volnou kartu pro letošní ročník.

Maria Šarapovová na turnaji v Římě.
Maria Šarapovová na turnaji v Římě.

Maria Šarapovová na turnaji v Římě.

„Můžeme podpořit návrat po zranění, ne návrat po trestu za doping,“ prohlásil Bernard Giudicelli, šéf francouzské tenisové federace. „Asi bude velice zklamaná, ale mou odpovědností je chránit náš sport a věrohodnost jeho výsledků.“

Při absenci těhotné Sereny Williamsové se třicetiletá Ruska a dvojnásobná pařížská vítězka pomalu řadila mezi favoritky antukového grandslamu. Jelikož ještě nestihla posbírat dostatek bodů, potřebovala pomoc od Francouzů. Jenže se jí nedočkala.

Drtivá většina sokyň zaplesala. Šarapovová je mezi nimi kvůli své přezíravosti neoblíbená. A v pavouku by pro ně sportovní celebrita a bývalá světová jednička samozřejmě představovala velkou hrozbu.

„Vím, jak to chodí, že se vše podřizuje penězům,“ pronesla Mirjana Lučičová-Baroniová ještě před Giudicelliho výrokem. „Ať dají na Roland Garros kartu třeba Lancovi Armstrongovi. Je bývalý šampion Tour de France. V čem je rozdíl?“

Fotogalerie

Francouzské NE schvaloval například legendární Australan Pat Cash a naléhal na organizátory Wimbledonu, aby se zachovali stejně.

Našlo se ovšem i nemálo zastánců Šarapovové. Kdekdo se divil, že vstupenku do kvalifikace RG neobdržela, zatímco domácí Constant Lestienne, odsouzený za nelegální sázení, ano.

„Podporuju Marii při jejím comebacku,“ napsala na Twitteru bývalá tenistka Iveta Benešová. „Co si vybavuju, vždycky se chovala mile. Nerozumím některým hráčkám a jejich komentářům.“

„Šarapovová si řádně odpykala trest, ne?“ říká Jan Kodeš. „Tak proč ji dál utiskovat? Andre Agassi se přiznal, že v průběhu kariéry bral drogy, a přesto hrál dál. Proč mu pak neodebrali všechny tituly jako Armstrongovi?“

Steve Simon, boss WTA, napsal agentuře AP, že žádný hráč nesmí být za jeden dopingový přestupek trestán dvakrát. Je ale neposkytnutí volné karty pro Šarapovovou sankcí? Nebo spíš odepřením vstřícné služby?

Ať tak, či onak, zarputilá Ruska se ani tentokrát nesložila. „Pokud právě tohle musím strpět, abych mohla znovu vystoupat na vrchol, přijímám,“ vzkázala. „Budu bojovat každý den až do konce. Žádná slova, hry ani činy mě nezastaví v plnění mých snů. A mám jich spoustu.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze