Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm glóbů, jedna majitelka. Soukalová už je doma a má celou sbírku

21 2016
Předloni získala Gabriela Soukalová malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závod a smíšenou štafetu. Loni slavila zase v té ženské. A letos? Letos svou sbírku zkompletovala. Dominovala ve sprintu, stíhacím závodě i v tom hromadném a z ruského Chanty-Mansijsku si přivezla i ten největší a nejcennější - za celkové prvenství ve Světovém poháru. V něm už nemůže dokázat víc.

Malý glóbus za závod s hromadným startem jí v neděli spadl do klína, když organizátoři celý program zrušili kvůli silnému větru. „To byl asi nejhezčí moment celé sezony. Jak jsem v posteli vyhrála glóbus za masák,“ vyprávěla šestadvacetiletá biatlonistka po návratu z Ruska.

V Chanty-Mansijsku ještě nakonec absolvovala skromný galavečer, kde jí byl velký křišťálový glóbus oficiálně předán. „Celý večer byl tak trochu improvizace, byli jsme pozvaní do místnosti na stojáka. Všechno tak strašně rychle uteklo, až je to trochu škoda. Stojí to tolik dříny a za deset vteřin je pak předávání odbyté. Ale byl to jeden z nejkrásnějším momentů mého života,“ vyprávěla v Praze.

Přidala se i Veronika Vítková. „Bylo pěkné dívat se, jak si Gabča přebírá glóby,“ usmívala se osmá nejlepší žena poháru.

Kromě ženského dua dorazili do budovy Českého rozhlasu i Michalové Šlesingr s Krčmářem, šéftrenér Ondřej Rybář a šéf svazu Jiří Hamza. Čekalo na ně asi dva tisíce fanoušků. Někdo si s sebou přinesl lyže, jiný zase dojel až z Rožnova pod Radhoštěm. Důvod byl zřejmý - získat podpis svých idolů.

Fotogalerie

„Je to neskutečné. Mně se z toho úplně roztřásla kolena. Není to tak dávno, co biatlon nikdo neznal a teď když jsme objížděli ten dav fanoušků... To je asi nejvíc, čeho se člověk může za tu sportovní kariéru dočkat,“ říkala Soukalová po návratu.

Získat křišťálový glóbus v každé disciplíně a navrch ten velký? To se povedlo opravdu jen pár vyvoleným. „Je to mimořádná věc, mít ve své sbírce všechny typy glóbů,“ říká šéftrenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Ale nebyla to jen Gabriela Soukalová, komu se v sezoně dařilo. Šestnáct pódiových umístění hovoří za vše. Ne, sice to není jedenadvacet jako v loňské sezoně, ale je to víc než patnáct před třemi roky a třináct předloni.

„Po čtyřech letech jsme nezískali žádnou medaili na vrcholné akci. V tom byla stávající sezona jiná. Ukázala nám, jak je biatlon nevyzpytatelný. Je-li někdo na špici po celou sezonu, ještě to automaticky neznamená, že bude nejlepší i na mistrovství světa,“ přiznává Rybář.

Než si Soukalová vystaví své čtyři letošní glóby doma, ještě ji ve středu čeká republikový šampionát v Jablonci nad Nisou, kam se naposled přesouvá celý biatlonový tým. Exhibice začíná v 15:30. „Doufám, že přijde tolik fanoušků jako v minulých dvou ročnících. Moc se na těšíme,“ zve biatlonistka na unikátní možnost, jak vidět na vlastní oči nejlepší ženu letošního biatlonového ročníku.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze