Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nastupuje Bruno Senna, žák nejlepšího učitele

Adrian Campos (vpravo), bývalý šéf stáje formule 1 HRT, s týmovou jedničkou Brunem Sennou. | foto: Reuters

11 2010
Jako by vám kurzy zpěvu dával Elvis Presley nebo vám při tazích štětcem radil Van Gogh. Formule 1 teď vítá chlapíka, který měl tu nejlepší autoškolu. Vždyť ho učil Ayrton Senna. A zároveň chlapíka, o němž Senna kdysi prohlásil: "Pokud si myslíte, že jsem dobrý, tak počkejte, až uvidíte mého synovce." Tím chlapíkem, o kterém je řeč, je Bruno Senna.

Jeden z pěti nováčků v letošním seriálu F1 a především synovec trojnásobného mistra světa Ayrtona. Ve tváři jsou si podobní, mají totožný úsměv i stejně kudrnaté vlasy.

"Jestli se mu podobám i jezdecky? Nevím, ale strýc představuje nejvyšší laťku, se kterou se lze měřit," řekl F1 Racingu.

Coby pětiletý klučina jezdil každý víkend za strýčkem na rodinnou farmu nedaleko Sao Paula. Učil se jezdit v motokárách a poslouchal cenné rady. Třeba, aby nikdy nepředjížděl vnějškem. Aby v noze ubral síly při brzdění. Aby se nebál.

Pak to přišlo. Bylo mu 10 let, když seděl u televize a viděl, jak strýc v Imole vylétl mimo trať. O pár hodin později uslyšel: "Je mrtvý." V tu ránu byl konec, Brunův dědeček v rodině vyhlásil konec závodění.

"Bylo to pěkně tvrdé, protože závodění byl celý můj život. Najednou jsem měl pocit, jako by ve mně zůstala obrovská díra. Ale musel jsem pochopit, jakou bolest to rodině přineslo."

O dva roky později se navíc při nehodě na motocyklu zabil i Brunův otec. "Najednou zmizeli dva nejdůležitější muži v mém životě."

Zdálo se být téměř nemyslitelné, že by se k závodění ještě někdy dostal. Až v roce 2002 jeho matka Vivien (sestra Ayrtona) zákaz prolomila. Svolila i ke změně příjmení, neboť Bruno se po otci jmenoval Lalli.

"Nepopírám, že mi tohle jméno v motorismu hodně pomohlo. A jakmile by lidi zjistili, kdo jsem, stejně by mi začali říkat Senna," míní.

Někdejší týmový parťák Ayrtona Senny Gerhard Berger pak mladému Brazilci pomohl k angažmá v F3 i sérii GP2. A tady si Senna vydobyl i místo ve formuli 1. Žák toho nejlepšího učitele přichází.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze