Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté se v kvalifikaci o ME vyhnou Itálií, ale hrozí jim Rusko

Maciej Lampe z Polska v obklíčení Tomáše Satoranského (vlevo) a Jana Veselého. | foto: AP

2 2014
Čeští basketbalisté se v pondělí dozvědí jména soupeřů pro srpnovou kvalifikaci o mistrovství Evropy, které se bude hrát v roce 2015 na Ukrajině. V poslední kvalifikaci v roce 2012 uspěli a po sedmi letech se probojovali na šampionát. Postup bude hlavní úkol i pro nového trenéra Ronena Ginzburga.

Soupeře pro český výběr určí los v Barceloně, který začne ve 13:00.

Jistotu účasti na "Evropě" už má 11 celků. Vedle pořadatelské země také Francie jako obhájce titulu, Litva, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko a Srbsko díky výkonům na posledním šampionátu. Estonsko si účast zajistilo jako nejlepší tým první části kvalifikace.

V sobotu účast přinesla Finsku, Řecku a Turecku divoká karta pro start na letošním mistrovství světa, což automaticky týmy posouvá také na Eurobasket.

O zbylých 13 míst se nakonec popere 26 celků. Ty budou rozděleny do pěti skupin po čtyřech týmech a dvou skupin se třemi účastníky. Sedm vítězů skupin a šest nejlepších týmů na druhých místech postoupí na mistrovství.

Český výběr vedený Ginzburgem je pro losování nasazený jako číslo sedm, měl by se tak vyhnout největším favoritům Itálii, Lotyšsku, Belgii, Bosně a Hercegovině, Německu a Černé Hoře.

V osudí však číhají další nebezpečné celky; především Rusko, které po posledních nevydařených výsledcích je až jedenácté nasazené. Češi mohou dostat také Polsko, které vede bývalý asistent u národního týmu Mike Taylor.

Nasazení pro los kvalifikace o ME basketbalistů 2015

1. Itálie, 2. Lotyšsko, 3. Belgie, 4. Bosna a Hercegovina, 5. Německo, 6. Černá Hora, 7. Česko, 8. Velká Británie, 9. Makedonie, 10. Izrael, 11. Rusko, 12. Gruzie, 13. Švédsko, 14. Polsko, 15. Bulharsko, 17. Švýcarsko, 18. Rakousko, 19. Island, 20. Portugalsko, 21. Slovensko, 22. Dánsko, 23. Maďarsko, 24. Rumunsko, 25. Nizozemsko, 26. Lucembursko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze