Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jedno finále, dva vítězové. Děčín dojali fanoušci. Ukázali lidskost

Děčínští basketbalisté baví sebe i diváky. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

21 2016
Fanouškovský rekord odolal, ale nikdo neměl splín. Ani z očekávaného výprasku od nenasytného Nymburka. Děčínský basketbal v pátek zase bral za srdce. Druhé finále ligového play-off hltalo na děčínském zimáku 3 850 diváků diváků; loňský historický rekord české ligy z finále ve stejném obsazení a na stejném místě je o rovnou tisícovku vyšší.

„Kdybych mohl všem osobně poděkovat, udělám to. Asi bychom tu byli do rána. Naši fanoušci jsou nejlepší v republice, ukázali svoji velikost, charakter, lidskost a pochopení. Hluboko smekám,“ dojala atmosféra kouče Pavla Budínského.

Fotogalerie

Jeho zraněními a příušnicemi zpustošený Děčín utrpěl v sérii druhou porážku, tentokrát 63:91 (7:21, 23:41, 42:67), a nymburský titán v pondělí doma oslaví již 13. titul v řadě.

I když rozdíl ve skóre bobtnal, děčínští tifosi nadšeně oslavovali každý koš, jako by byl vítězný. V závěru připravili devíti statečným ovace ve stoje, buráceli Děčín, Děčín, kotel zažehl světlice. Pak s děčínskými hrdiny křepčili a Válečníci napodobovali veslaře; vítězný rituál i po prohře!

„Pár fanoušků jsem potkal už po porážce o 63 bodů v Nymburce. Říkali, že za námi dál stojí, že nám fandí. Já jinde zažil i pár takových, že by vás po debaklu o třicet hodili ze skály. Ale děčínští diváci jsou úžasní,“ uklonil se pivot Jiří Jelínek.

I Vojtěch Hruban, nejlepší střelec Nymburka: „Tohle je možné asi jen v Děčíně. Pro ně je finále svátek a každý je rád, že se Děčín vykřesal z patálií, které měl.“

Publikum Válečníků neustále ohromuje svojí srdečností. „Není umění fandit, když se vyhrává a když máte kádr, který všechny válcuje. Ale je umění i za stavu o šedesát v Nymburce a teď o třicet dát ovace ve stoje. Málem mi ukápla slza,“ doznal Budínský. „Basketbal je v Děčíně fenomén, kult a droga!“

I proto v nerovném souboji šli Válečníci až na dřeň. „Chtěli jsme se lidem odměnit výkonem, výsledek jsme nemohli zaručit. Porazit teď Nymburk by bylo sci-fi,“ chápe Budínský.

I Hruban říká: „Museli bychom asi dostat příušnice my, aby finále v pondělí neskončilo.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze