Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náročný cyklistický závod okolo Portugalska Mareše nadchl

Martin Mareš (vlevo), František Raboň | foto: Patrik Pátek

19 2009
Už na startu teploměr někdy ukazoval přes čtyřicet stupňů. Ani když cyklisté stoupali několik kilometrů do náročného kopce, teplota výrazněji neklesala. Přesně tyto podmínky často nabízel cyklistický závod Okolo Portugalska.

Kdo se na tomto svým obsazením a zázemím jeden z největších etapových závodů v cyklistickém kalendáři chtěl prosadit, musel se s tím vyrovnat.

"Kvůli vedru a profilu opravdu těžký závod, museli jsme si zvyknout. Na druhé straně je to lepší než jet v zimě a v dešti," říká Martin Mareš, jezdec hradecké stáje PSK Whirlpool Author, která se na tomto prestižním podniku představila vůbec poprvé.

A její premiéra dopadla nad očekávání. Její němečtí borci Sinkewitz a Hondo vyhráli po jedné etapě, Hebík k tomu přidal bronz, další jezdci, hlavně právě Mareš, se podíleli na řadě úniků. Hradecká stáj se vedle etapových úspěchů prosadila i v celkovém pořadí. Němec Sinkewitz skončil na konci první desítky, Mareš se vešel do té druhé.

"Ani jsme nečekali, že se nám bude tak dařit, vždyť konkurence je na takovém závodě skvělá," říká letošní mistr republiky. Tým těší i to, že všichni jeho členové dorazili do cíle.

"O tomto závodě kolovaly hrozné zkazky, ne každý tyto drsné podmínky zvládl. Nechyběla ani etapa, kdy se jelo posledních pětadvacet kilometrů do kopce," vzpomíná 18. muž celkového pořadí.

Sám sice do boje o nejvyšší příčky v celkovém pořadí nezasáhl, ale patřil k nejaktivnějším borcům v pelotonu. "Závod jsem si i přes jeho náročnost, kvůli které ho řadím mezi nejtěžší, jež jsem kdy jel, užil, mám perfektní zážitek. I proto, že jsem na tom nebyl špatně ani výkonnostně," pochvaluje si cyklista.

K jeho dobrému pocitu přispělo i to, že závod byl velmi sledovanou akcí. Každý den několikahodinový přímý televizní přenos, kolem tratě desetitisíce diváků. "Například v předposlední etapě jsme jeli závěr osm kilometrů do kopce a po celé jeho délce byli kolem silnice diváci," připomíná si borec hradecké stáje.

A dobré výsledky jejích borců dávají velkou naději, že se závodu zúčastní i za rok. "Pořadatele naše výkony překvapily, dostali jsme pozvání i na další ročník. Stejně jako například na závod Okolo Algarve," uvádí Mareš.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze