Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nachlazený Brhel v oranici uspěl

30 2003
Praha - Padesátimetrové jízda po zadním kole, neutuchající ovace diváků a sklopené oči soupeřů. Na stadionu Markéta rozzářil Bohumil Brhel další chladný pražský podvečer. "Když se podívám na vítěze přede mnou, musím být na sebe hrdý," usmíval se osmatřicetiletý borec, který při zranění Lukáše Drymla držel jako jediný závodník prapor české ploché dráhy. "A končit ještě nehodlám," dodal spokojeně.

Poprvé Brhel vyhrál tradiční závod už v roce 1992. Od té doby se jeho soupeři vyměnili, ale on stále vystupuje na nejvyšší příčku. Ovál na pražské Markétě zná dokonale, ví jakou stopu si vybrat, ví přesně v jaký moment zalomit kolo.

Jeho zkušenosti se naplno projevily v 15. jízdě večera, kdy zvítězil z nevýhodné vnější dráhy. Předtím se ovšem na startu dlouho hádal s rozhodčím, který mu nechtěl dovolit dát přední kolo blíž ke středu oválu.

Letošní vítězství sám nečekal. Ztrápen čtrnáctidenním přecházením chřipky a nezdarem na nedělní Zlaté přilbě zamířil do Prahy spíš na zkoušku. "Nejsem moc fit a cítím to poměrně dost. Nejezdí se mi dobře, ale o to je vítězství cennější," potvrdil.

Poslední, čtvrtý triumf, byl vůbec podle jeho slov ten nejtěžší. "Dráha byla hluboká, rozrytá, nejelo se dobře," popisoval vlastnosti "oranice" v níž se škvára na oválu v průběhu Memoriálu proměnila.

Při loňském triumfu nedokázal Brhela v cestě za zlatým pohárem porazit nikdo ani jednou, letos se musel o postup do finále obávat do poslední jízdy, protože v druhém měření sil nestačil hned na dva soupeře. Vynikajícího Slovince Ferjana (celkově druhého) a překvapivě i českého juniora Luboše Tomíčka. Pak ale Brhel zapnul a vše vyhrál.

Elán do dalších bojů mu rozhodně nechybí. "Pojedu opět Grand prix a půjdu do toho naplno," těší se na boje mistrovství světa. A Tomíčkův memoriál? "Radši bych konečně jednou vyhrál na Zlaté přilbě, ale na Markétu se připravím a určitě sem přijedu."

Podrobnosti o závodě ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze