Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Zlatou tretru dorazí koulař Cantwell

21 2004
Ostrava - Na mítink IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra se vrací koulaři. Po dvouleté pauze se jejich soutěž v netypickém formátu objeví v hlavním programu největšího českého atletického mítinku 9. června 2005. Cestu do Ostravy si už naplánoval lídr letošních světových tabulek Christian Cantwell z USA!

"Kouli chceme divákům podat v dynamickém balení," řekl manažer mítinku Alfons Juck.  "Nepůjdeme na úkor šesti pokusů, ale polovinu z nich by podle našich představ měli závodníci zvládnout ještě před slavnostním zahájením. Každá série bude v hlavním programu oddělená od běžeckých disciplín, souboj koulařů by tedy neměl zaniknout v okolní vřavě," nastínil Juck.

Polovina z šesti míst v soutěži je obsazená. Rozdělili si je americký rekordman z letošní sezony Cantwell, ukrajinský olympijský vítěz z Olympie a někdejší halový
mistr světa Bělonog a domácí borec Stehlík. Finalista olympijských her z Atén se na experimentální závod těší.

"Bude to mít větší spád," slibuje si Stehlík. "Koulařům vyhovuje, když nejsou zbytečné prostoje. Těším se, že diváci vytvoří vynikající kulisu. Pro mě je tretra věcí prestiže," přiznal pětinásobný český mistr s osobním maximem 20,96 metru.

Po loňském ročníku získaly v programu Zlaté tretry znovu navrch mužské disciplíny. Je jich deset a mezi nimi po roční přestávce i Memoriál Emila Zátopka v běhu na 5000 metrů. Nechybí hod oštěpem, kde by se s aktivní kariérou mohl rozloučit Jan Železný. Poslední, šestnáctou disciplínu pořadatelé ještě vyberou.

"Vycházeli jsme z toho, co můžeme nabídnout divákům a kde je reálná šance na nějaký špičkový výkon," podotkl Juck. "Máme rozjednány starty několika hvězd. Samozřejmě chceme představit Romana Šebrleho a nikoliv jen při slavnostním ceremoniálu jako vloni," řekl Juck.

Ostravskému mítinku bude v druhém červnovém týdnu konkurovat pouze podnik ve francouzském Lille. "Ten však patří do seriálu Grand Prix, konkurence bych se v tomto případě nebál," prohlásil Juck.

Manažer věří, že Zlatá tretra si udrží postavení v první desítce hodnocení mítinků za současný rok. Po příští sezoně má totiž dojít ke změnám a přerozdělení ve struktuře mezinárodních mítinků a zástupci pořadatelské agentury už dříve naznačili, že
se pokusí Zlatou tretru posunout do elitní kategorie.  "Mezinárodní atletická federace však zatím nemá vůbec jasno o tom, jakým způsobem se struktura změní. Chceme se udržet v TOP 10 a vyčkáme, jak bude situace krystalizovat," podotkl Juck.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze