Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na závěr zvítězila matka, ale ženskému golfu vládne dívka s akné

Hráčka roku 2010 Tseng Ja-ni (vlevo) a nejlepší žena finančního žebříčku LPGA Tour Čche Na-jon. | foto: AP

6 2010
Z Čche Na-jon to lezlo jako z chlupaté deky. Ale svou soupeřku Tseng Ja-ni přece jen pochválila. Jak jinak. Od nejlepší hráčky finančního žebříčku LPGA Tour se čeká jistá velkorysost, byť se nejlepší hráčkou roku stala druhá jmenovaná.

Jak to Čche ze sebe vysoukala? "Ja-ni? Tak tedy myslím, že je úžasná, má dlouhé rány. Ona je opravdu... Každou ránu hraje velkou silou. A je bojovnice. Jo, určitě si zaslouží být hráčkou roku. Je nejlepší."

Subtilní třiadvacetiletá korejská mladá dáma je v mnohém protipólem o dva roky mladší golfistky z Tchaj-wanu, jejíž akné v obličeji upomíná spíše ještě na teenagerovský věk. Však se také nejlepší hráčka sezony chystá do školy.

Hráčka roku: Tseng Ja-ni (Tchajw.)
Finanční žebříček: Čche Na-jon (Kor.rep.)
Největší počet turnajových vítězství: Ai Mijazatová (Jap.)
Vare Trophy: Čche Na-jon (Kor.rep.)
Nováček orku: Azahara Muňozová (Šp.)

"Je to měsíční kurz angličtiny, budu tam chodit s přáteli a moc se těším," upřesnila Tseng. Na Floridu, kde se hrálo finále LPGA Tour Championship, ji přijeli podpořit rodiče, o nichž dcera bezelstně prozradila, že to pro ně bylo těžké, protože nejedí jiné než čínské jídlo.

Tseng je příkladem dívky, která se rychle adaptovala na americké poměry a vzala si také tu nejlepší mentorku. Radou ji totiž tu a tam pomáhá bývalá švédská světová jednička Annika Sörenstamová. Tseng od ní dokonce koupila dům, ale přiznává, že při každém setkání s ikonou ženského golfu má srdce až v hrdle.

Morgan Presselová, LPGA Tour Championship 2010.Se I-pak, LPGA Tour Championship 2010.Beatriz Recariová, LPGA Tour Championship 2010.

Další hvězdy LPGA Tour Championship (zleva): Morgan Presselová (USA), Se I-pak (Korea), Beatriz Recariová (Šp.)

Vcelku dobrou angličtinou se už prezentuje i Čche, a tak se jí příliš nedotýkají snahy některých lidí z vedení okruhu, aby všechny hráčky povinně prokázaly znalost základů tohoto jazyka.

Odpůrci to vidí jako diskriminaci, nicméně atraktivita soutěže trpí mimo jiné tím, že zahraniční profesionálky ze sebe sotva vysoukají pár vět a když, jsou to spíš fráze. Po závěrečném turnaji to dokázala druhá v konečném pořadí Amy Yangová, jejíž poangličtěné korejské jméno spíš "klame tělem".

světový žebříček

1. Sin Či-jaj (Kor-rep.), 2. Suzann Pettersenová (Nor.), 3. Cristie Kerrová (USA) 4. Tseng Ja-ni (Tchajw.), 5. Čche Na-jon (kor.rep.), 6. Ai Mijazatová (Jap.), 7. Kim In-kjung, 8. Kim Sung-i, 9. An Sun-ču (všechny Kor. rep.), 10. Paula Creamerová (USA).

Nicméně takzvané Soulské sestry okupují přední pozice pravidelně a spolu s golfistkami čínského a japonského původu mají často nad zbylou částí startovního pole navrch. Asijky vyhrály 17 z 26 letošních turnajů LPGA Tour.

Ten poslední se stal kořistí Marie Hjorthové. Sedmatřicetiletá Švédka v Cypress Golf Clubu předvedla, že tvrdě trénujícím soupeřkám z druhého konce světa lze konkurovat uvolněnou myslí. "Vždycky jsem si přála být matkou. A teď když se mnou Emily jezdí na turnaje, je to najednou jiné," uvedla majitelka čtvrtého zámořského titulu.

Maria Hjorthová, vítězka LPGA Tour Championship 2010.

Maria Hjorthová, vítězka LPGA Tour Championship 2010.

Mnohem mladší Čche Na-jon už jich má stejně tolik. Letos vyhrála Jamie Farr Owens Corning Classic, nastřádala 1 871 166 dolarů a získala také Vare Trophy pro golfistku s nejnižším průměrem ran na jedno kolo.

Druhé místo ve finančním žebříčku zaujala její krajanka a současná světová jednička Sin Či-jaj (1 783 127) a až na třetí pozici figuruje nejlepší Američanka Cristie Kerrová (1 601 552).

Cristie Kerrová, LPGA Tour Championship 2010.

Cristie Kerrová, LPGA Tour Championship 2010.

Její slova dokumentují současný poměr sil v ženském profigolfu výmluvně: "Vím, že byly roky, kdy jsem toho vyhrála víc, ale tohle byl možná nejlepší rok mé kariéry."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze