Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na vrcholu bude Boltovo tělo za dva roky. A pak? Skončí?

Usain Bolt po vítězství v závodě na 300 metru na ostravském mítinku Zlatá tretra. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

29 2010
Je mu 23 let a vyhrál vše. "Až to všechno vyhraju znovu, teprve pak budu legendou," tvrdí Usain Bolt. Už na mistrovství světa v Tegu 2011 a na olympiádě v Londýně 2012 však může veškeré své tituly obhájit. Co pak? Skončí? V pětadvaceti?

Je tu i jiný úhel pohledu: Jak dlouho jeho tělo vydrží? "Dříve bylo nemyslitelné, aby špičkový sprinter měřil přes 190 centimetrů. Říkalo se, že ten pákový systém tak obrovské zatížení nevydrží," připomíná Vladislav Hospodár, lékař hokejové reprezentace.

Boltovo tělo drží. Zatím. Jak je to možné? "Protože je extrémně šikovný. Umí své tělo zkoordinovat tak, že se nenadře. Má vyváženou absolutní sílu a svalový objem. Jinak by si utrhl achilovku nebo třeba úpon kvadricepsu."

Kdyby rovnováha síly a svalů u něj neladila, Bolt by podle Hospodára ve 20 zazářil a ve 23 zhasl a skončil. Což se zatím neděje. "Vydrží velmi dlouho. Jeho styl běhu je krásný, tělo neničí," soudí český kouč Luděk Svoboda a věští: "Olympiáda v Riu 2016? Bez problémů. Víc než tréninky a závody ho budou vyčerpávat spíše dlouhé přelety a cesty. V letadle je to pro Usainovo dlouhé tělo nebezpečné."

Nicméně Hospodár uklidňuje: "Dnes už existují prostředky, které v letadle jeho metabolismus zpomalí a pomohou mu."

V 25 letech, tedy na hrách v Londýně, se Boltovo tělo ocitne na absolutním vrcholu, shodují se Hospodár i Jamajčanův manažer Ricky Simms. Tam může stlačit světový rekord na stovce až k času 9,40.

Simms však naznačuje jinou hrozbu. "Fyzicky by Usain klidně mohl vydržet až do olympiády v Riu 2016. Ale mentálně? To je jiná věc. Uvidíme. Třeba bude hledat nové výzvy a začne dělat dálku."

Usain Bolt se připravuje v předvečer závodu na tréninkJamajský sprinter Usain Bolt vyhrál běh na 300 m, ale nejlepší světový výkon nepřekonal.

Výzvou by mohl být i přestup na 400 metrů, k této trati se však Bolt momentálně obrací zády. "Povahově na ni není stavěný," naznačuje manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

"Usain je nejrychlejší muž světa. Je sprinter. Přestup na čtvrtku je spíše vizí a přáním médií," říká Simms. "On na ni přejít nechce, já to nechci. Proč by to měl dělat?"

Možná proto, že na stovce se už brzy nedokáže zlepšovat. "Po 25 letech začne být jeho tělo pomalejší," tvrdí Hospodár. "Ale geneticky pořád bude mít na to, aby všem ostatním utekl na čtvrtce."Najdete na iDNES.czmobilní verze