Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na sněhu vládl Fin na peugeotu

14 2000
K a r l s t a d -
Fin Marcus Grönholm vyhrál Švédskou rallye, druhý podnik letošního seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích. Jezdec továrního týmu Peugeot odrazil v závěrečném dějství útok krajana a loňského vítěze závodu Tommiho Mäkinena na mitsubishi, který se musel spokojit s druhým místem. Čtyřnásobný mistr světa si nicméně upevnil vedení v průběžné klasifikaci seriálu. Třetí skončil Brit Colin McRae na fordu. Dvaatřicetiletý Grönholm, pocházející ze Švédska a žijící v Helsinkách, slavil první vítězství v seriálu mistrovství světa. "Ráno před startem jsem měl docela nahnáno, protože na silnici leželo mnohem víc sněhu, než bývá zvykem," přiznal Grönholm. "V závěru jsem byl hodně nervózní. Projel jsem cílem a viděl jsem Tommiho. Nevěděl jsem, jak na tom jsme. Když jsme zjistili, že jsme byli rychlejší, začali jsme křičet radostí," líčil Fin okamžiky po dojezdu do cíle. "Sedl jsem si pak do svého vozu a plakal jsem," svěřil se Grönholm. Nervy zažil už v sobotu, když mu začala na palubní desce najednou blikat kontrolka. "Nakonec se z toho vyklubala jen porucha kontrolního systému, ale dvě erzety jsem byl nesvůj a nemohl se pořádně soustředit." Velký souboj se rozpoutal o třetí místo mezi McRaem a domácím jezdcem Thomasem Radströmem. Před startem třetí etapy měl Skot náskok pouhých sedmi vteřin. Šéf Fordova továrního týmu Malcolm Wilson zvolil originální taktiku a nařídil McRaemu a spolujezdci Nickymu Gristovi, aby odložili těžké svršky kombinéz a vyndali z vozu vše nepotřebné. Měl za to, že když autu tímto způsobem odlehčí, pojede rychleji. A opravdu, auto jelo v hustém sněžení lépe. "Bylo to na doraz, můžeme být spokojení. Přiznám se, že je pro nás v tuhle chvíli nejdůležitější, že jsme závod dokončili," přiznal McRae. "Thomas Radström je tu doma, nebylo vůbec lehké ubránit proti němu třetí místo," zdůraznil Brit. To už pomalu zapomněl na sobotní chybu, kdy se dotáhl na Grönholma. Při riskantní jízdě dostal "hodiny". "Dostali jsme smyk, a než jsme se vrátili na trať, ztratili jsme víc než deset nebo dvacet vteřin. Mohlo to ale dopadnout hůř," dodal McRae. Během druhé etapy odstoupil španělský jezdec Carlos Sainz. Po třinácti kilometrech v 11. rychlostní zkoušce závodu oznámil spolujezdec Luis Moya do depa problémy s olejovou pumpou na jejich fordu, který pak pilot musel odstavit. Ani tentokrát se tedy nepodařilo přerušit hegemonii Seveřanů, kteří vládnou Švédské rallye po celých 49 let její existence.

Švédská rallye, konečné pořadí: 1. Grönholm (Fin./Peugeot) 3:20:33,3 h., 2. Mäkinen (Fin./ Mitsubishi) - 6,8 s., 3. McRae (Skot./Ford) - 13,7, 4. Radström (Švéd./Toyota) - 14,9, 5. Burns (Brit./Subaru) - 35, 6. Kankkunen (Fin./Subaru) - 2:47,6, 7. Delecour (Fr./Peugeot) - 3:13,9, 8. Loix (Belg./Mitsubishi) - 5:08,3, 9. Martin (Brit./Toyota) - 5:14, 10. Auriol (Fr./Seat) - 5:19,9.

Průběžné pořadí MS: 1. Mäkinen 16 bodů, 2. Grönholm 10, 3. Sainz (Šp.) 6, 4. Kankkunen 5, 5. McRae 4, 6. Radström a Gardemeister (Fin.) oba 3.

Hodnocení týmů: 1. Mitsubishi 18 bodů, 2. Peugeot 11, 3. Ford 10, 4. Subaru 9, 5. Seat 3, 6. Škoda 1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze