Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na šampionátu v Turíně bude i atletický „feťák“ Chambers

Dwain Chambers | foto: Profimedia.cz

3 2009
Pokud by na halovém mistrovství Evropy v Turíně získal zlato, bude to pro britského sprintera Dwaina Chamberse dobrý reklamní tah. Hned v pondělí po šampionátu totiž vyjde jeho autobiografická kniha "Závod proti sobě: Můj příběh". V ní popisuje i svoje dopingové časy.

"Při kontrole na letišti v Miami jsem zpozoroval, že páru přede mnou prohlížejí příruční zavazadla. Do háje, co když se podívají i do mé tašky? Bylo v ní dost drog na zabití slona a já nevěděl, jestli jsou legální, nebo ne. Byl jsem chodící feťák. Měl jsem tuby látek, které jsem znal jen jako The Clear a The Cream, a k tomu několik lahviček EPO a růstového hormonu v ledových sáčcích, protože musely zůstat v chladu."

Chambers byl pozitivně testován v roce 2003 a dostal dvouletý trest a doživotní zákaz vstupu na olympijské hry. Závodil už loni na halovém mistrovství světa ve Valencii, kde získal na šedesátce stříbro, ale o možnost jet na hry do Pekingu bojoval marně. Nepomohlo mu, že už tehdy zveřejnil svůj dopingový program.

Více o Chambersově dopingovém programu zde

Teď jede třicetiletý atlet na šampionát do Turína jako favorit běhu na 60 metrů, v Sheffieldu si nedávno zaběhl osobák 6,51 vteřiny. Znovu bezpochyby rozbouří emoce. Zvláště poté, co šťavnaté ukázky jeho knihy vycházejí v listu Daily Mail.

"Růstový hormon změnil tvar mého těla, svaly byly víc rozeznatelné, množství tělesného tuku pokleslo." Sprinter do sebe v roce 2002 cpal spousty látek, které mu podrobně rozepisoval Victor Conte, šéf laboratoře Balco. V kalendáři bylo THG, EPO, růstový hormon a další prostředky. Skoro každý den něco. "Říkali mi, že některé z těch látek nejsou horší než káva. Ani jednou jsem neváhal."

Protože EPO zhušťuje krev, musel brát i hrsti různých vitaminů a minerálů. "Cítil jsem se lépe než kdykoli předtím." Posiloval víc a častěji. Jeho váha vyletěla o deset kilo nahoru na 98,63 kila. Místo dřepů se 180kilovou činkou zvládal cviky s 230 kily. Měl však i problémy. Sužovaly ho žaludeční křeče, kvůli kterým musel vynechat mítinky.

A do toho všeho přišel v dubnu 2002 k Chambersovi domů dopingový komisař. Zrovna v době, kdy do sebe pral zakázané látky pod tlakem. Když muž zaťukal na dveře, Chambers si zrovna vtíral do paží "The Cream", který maskoval užívání jiných látek.

"Krém zanechává bílé stopy, trvá asi hodinu, než zmizí. A zapáchá po spálených mandlích. Nepamatuju si, že bych panikařil, prostě jsem klidně sešel dolů, ačkoli jsem měl tričko bez rukávů a na rukou zbytky krému."

Komisaře pozval do haly, kde na televizi ležela nádobka s THG, ve vzduchu voněly spálené mandle. Nemluvný komisař Chamberse neopustil do doby, než mu odevzdal vzorek moči. Sprinter se přitom potil. "Dal jsem mu nádobku a díval se na ni, jako by v ní byla nějaká radioaktivní látka. Komisař viděl mou reakci a řekl: Neboj, chlapče, je to jen trochu moči."

Pak Chambers zavolal Contemu, do telefonu se málem rozplakal. Dopingový programátor jej uklidňoval a pak mu vynadal, že otevřel dveře neznámému člověku. "Obejít systém je totiž snadné. Prostě se schováváte," líčí Chambers.

Pozornost nepoutá však jen příběhy o dopingu. Už na podzim se nechal slyšet, jak se těší na souboje s trojnásobným olympijským vítězem Usainem Boltem, jehož představení v Pekingu Brita naprosto uchvátilo.

"Chci vědět, jaké to je, běžet proti chlapovi, co umí stovku za 9,69." A tak si prohlíží záznamy s Boltovými běhy a studuje je. Chystá se prodloužit svůj krok a využít větší frekvence, kterou oproti Boltovi má. "Říkám tomu projekt Bolt. Čím dříve uděláme díru do jeho brnění, tím dříve začne zábava."Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze