Na Poderosa soupeři v derby nestačili

• 1
Praha - Vítězstvím favorita skončil 10. ročník českého derby ve Velké Chuchli. Dostih tříletých rovinových koní, v němž si první čtyři v cíli rozdělili dva miliony čtyři sta tisíc korun, vyhrál hnědák Poderoso ze stáje Galaxie, který před třemi týdny dokázal vyhrát také Velkou červnovou cenu. K triumfu jej dovedl anglický žokej Phillip Robinson.

Kúň trenérky Pavly Váňové odstartoval s nejmenším kursem 2,25:1 a zvítězil zaslouženě. Za Poderosem do cíle 2400 metrů dlouhého dostihu docválali překvapivě ryzák College Classic s jezdkyní Helenou Blažkovou a hnědka Larrimah v sedle s žokejem Radkem Koplíkem.

Poderoso nastoupil k rozhodujícímu útoku na začátku cílové rovinky. "Byl to náš plán, ale ještě pořád nemohu uvěřit, že se nám to povedlo," smála se spokojená trenérka.

Vítězný kůň proběhl cílem za 2:30,61 minuty, což je třetí nejlepší výkon ve dvaaosmdesátileté historii derby při započtení federálních ročníků. Rekord drží Temirkanov, který měl před čtyřmi lety čas 2:30,4.

Majitel vítězného koně Milan Holeček z Mariánských Lázní už přihlásil Poiderosa i do Slovenského derby a slovenského St. Leger. "Ukázalo se, jak bylo dobré angažovat tak zkušeného žokeje," chválil Angličana Robinsona. Jednačtyřicetiletý Brit vyhrál derby už ve třetí zemi, předtím se mu to podařilo ve Francii a Itálii.

"Jelo se mi skvěle, o vítězství jsem byl přesvědčen od poloviny závodu," prohlásil sebevědomý Angličan a přiznal, že běžet dva dlouhé dostihy po sobě bylo fyzicky hodně náročné. Vyhrál totiž i předchozí dostih - 44. ročník Zlatého poháru na 2600 metrů pro čtyřleté a starší koně s ryzákem Our Majestikem, který patřil k outsiderům s kursem na výhru 11:1.

10. České derby Setuza a Balírny Marila (historicky 82. ročník; 2400 m, 2 400 000 Kč): 1. Poderoso (ž. Robinson, stáj Galaxie, tr. Váňová), 2. College Classic (Blažková, st. Martin Wolf-Clint), 3. Larrimah (ž. Radek Koplík, st. Turan), 4. Richest Vein (ž. Gloneú, 5. Amant Gris (ž. J. Chaloupka). Čas: 2:30,61 min. Výrok: 2 1/2-1 1/4-1/2-2 2/4.
44. Zlatý pohár (2600 m, 450.000 Kč): 1. Our Majestic (ž. Robinson), 2. Nagar (ž. Pascalová), 3. Divá Bára (ž. Petrlík), 4. Near Dancer (ž. Šarina), 5. Zagon (ž. Kasal).
 Rámcové dostihy: I. Labrador (am. Černocká) - Loto - Gigo. II. Silnar (Bězděková) - Bellaboy - Hyphen. III. Ohne Sorge (ž. Rája) - Seattle Diana - Publikace. VI. Thálie (am. Szallay) - Modemann - Zira. VII: Purgona (Třešňáková) - Hairy Jet - Marketar. VIII: Cosmetik (ž. J. Chaloupka) - Fire Me - Izák.

Boj o nejlepší pozice pro závěrečný finiš v derby

Hnedák Poderoso s anglickým žokejem Robinsonem vítězí v 10. ročníku Českého derby