Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na plzeňské pivo jsem hrdý, říká kapitán českých házenkářů Nocar

Kapitán českých házenkářů Karel Nocar na tréninku | foto: Alex Wipf

6 2010
Sám má za sebou velmi podařený český turnaj, když házenkáře na Euru jako kapitán dovedl k 8. místu, nejlepšímu umístění za poslední roky. "Družstvo má charakter, srdce a bojovnost a za to si všichni zaslouží pochvalu," těší plzeňského odchovance Karla Nocara.

Ale počkat, proč se s ním vlastně bavit jen o Češích? Nocar dlouhodobě působí ve francouzském Chambery, tedy v lize nejlepší země světa.

Francouzi na Euru dovršili unikátní zlatý hattrick, když po olympiádě a mistrovství světa vyhráli i evropský šampionát. "Přesto je tu házená až třetí sport. Vede fotbal a ragby," říká Nocar v rozhovoru o francouzském umění žít či své oblíbené módě.

Tři zlata po sobě, to se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Jak vlastně ve Francii prožívají házenou?
Je jasně na třetím místě. Ale pořád si myslím, že na ty neskutečné úspěchy, co mají, jsou nedocenění. Dobře, fotbal je světový fenomén, ale druhé je ragby – největší sportovní noviny Ľ Equipe o něm mají denně minimálně 4 stránky.

A házená?
Když se něco děje, má stranu, když jsou mistři světa, dvoustranu. Pořád to není tam, kde by mohlo.

Není tomu jinak ani u Nikoly Karabatiče, místního miláčka?
Je pravda, že Nikola je specifický. Na to kolik mu je, vyhrál všechno, je zajímavý pro reklamu, k tomu dělá i charitativní činnost, je brand sám o sobě. Třeba mezistátní fotbalové zápasy zahajuje čestným výkopem.

A jak vlastně hraje poté, co se z německého Kielu vrátil do Montpellier? Nešel herně trochu dolů?
Jeho výkony asi ještě nejsou takové jako v Německu. V Kielu byl celý tým perfektně takticky sehraný, v Montpellier mají výborné hráče, ale spíš individuality. Hlavním Nikolovým cílem je uspět v Lize mistrů, tak uvidíme, co dokáže.

Pojďme trochu od házené. Ve Francii žijete už dlouho, jací vlastně tamní obyvatelé jsou? Nacionalisti, jak se o nich někdy říká?
Myslím, že jo. Jsou hodně pyšní – taková malá Amerika v Evropě, i mladí vědí strašně málo o okolních zemích. Jde o turisticky nejnavštěvovanější zemi světa a hodně jezdí na dovolenou po Francii. Málo ví o ostatních zemích, natož o nás.

Takže když se řekne Česko...
... vybaví si možná Prahu a hezký holky. Když přidají i pivo, je to vrchol.

I tak se ale netajíte tím, že jste ve Francii hodně spokojený. Co vás na téhle zemi nejvíc baví?
To, že nemají takovou potřebu dávat bohatství navenek. Třeba jako Němci: hlavně mít super auto, co nejlepší oblečení... Francouzi si dovedou život užít, nejdůležitější je pro ně mít sociální kontakt, chodit s přáteli na večeři, napít se. A klidně budou jezdit v obouchaném autě.

Je něco, co vás ještě překvapilo, další zbouraný stereotyp o Francii?
Že jsou fakt bordeláři, podle mě snad největší v Evropě. A druhá věc: myslel jsem si, že Francouzi hodně jedou v módě, ale mimo Paříž a pár lidí, co se tomu věnujou, to není pravda. Takoví Italové se můžou oblékat levně nebo draze, ale vždycky to výborně vypadá a má styl. To Francouzi nejsou.

Když je řeč o módě, jak si vlastně vede vaše módní firma, které se kromě házené pořád ještě věnujete?
Doba je těžká. I my jsme trochu přibrzdili, ale na druhou stranu jsme dělali třeba pro plzeňské hokejisty, kterým se daří výborně.

Neměl jste chuť s firmou v těžkých časech seknout?
Ani ne. Jsme na to tři kluci a není to pro nás hlavní zdroj obživy, je to hlavně sranda. Buď to vyjde, nebo ne, ale když jsou lidi spokojení a mají to rádi, není důvod to zastavit.

Troufnete si někdy třeba už i sám něco navrhnout?
Ne ne, každý dělá, co umí. Já když namaluju sněhuláka, bude blbě, na tohle je kolega kreativec. Člověk tomu může pomoct jinak, já třeba marketingově.

A když jsme tak dlouho mluvili o Francii, co takhle přidat k módní firmě třeba ještě vinotéku?
To by taky nebylo špatný. Nikdy nevíte, co vám život přinese. Začal jsem se o víno víc zajímat.

Ale jako Plzeňák...
No samozřejmě! Kluci, o tom se snad nebudeme bavit (usmívá se). Plzeňskou dvanáctku mám strašně rád a jsem na ni hrdej, to si udržím na celý život. Ale proč si nevzít zkaždé země to nejlepší?

Fanoušci moc vám děkujeme!


O minulém víkendu skončilo mistrovství Evropy a my všichni se vracíme do svých klubů. Nicméně v hlavách máme stále spousty zážitků z uplynulých dnů, na kterých jste se velkou měrou podíleli právě vy, fanoušci.


Ve Wiener Neustadtu jste nám vytovřili přímo domácí atmosféru a byli jste oním pověstným dalším hráčem na hřišti. Vaše hlasivky musely určitě dostat zabrat, ale jelikož jsme Češi, pevně věřím, že jste je za svůj prvotřídní výkon důkladně zchladili.


V Innsbrucku nás vyloženě zavalila lavina vašich e-mailů a sms a přiznáváme, že některé dojímaly, jiné pobavily, ale všechny nás motivovaly. A to hlavně v momentech, kdy síly už opravdu docházely...


Jestliže jste nám vzkazovali, že děkujete za nádherné zážitky, a že jste na nás hrdí, tak věřte, že právě vy jste nám vytvořili neopakovatelnou vzpomínku, a my jsme dvakrát tak hrdí na to, že vás můžeme reprezentovat.

KAREL NOCAR, za české reprezentanty v házenéTémata: Pivo
Najdete na iDNES.czmobilní verze