Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na plážích se začíná bojovat o Peking

Plážová volejbalistka Felbábová | foto: MF DNES

4 2006
Praha - Začínající sezona v plážovém volejbale se ponese ve znamení prvních soubojů o šanci kvalifikovat se na olympiádu v Pekingu 2008. "Ukáže se, kterým párům dáme příští rok maximální podporu pro boj o postupová místa," vzkazuje první muž českého plážového volejbalu Josef Beneš starší. Domácí scénu čeká světový turnaj Challenger v Brně a také nový seriál mezinárodních turnajů.

Reprezentaci tvoří po tři dvojice mužů a čtyři ženské, ale cestu na mezinárodní turnaje mají otevřenou i další páry. Mužským elitním párem je duo Bíza - Kubala, v reprezentaci jsou dále bratři Benešové a Kolář s Tichým.

Do ženských turnajů se po mateřské dovolené vracejí olympioničky Nováková s Ryšavou (za svobodna Dosoudilová a Celbová), o Peking se budou dále prát mistryně republiky Klapalová s Petrovou, Felbábová s Novotnou a Tobiášová s Nakládalovou.

"Uvidíme, kdo bude mít po letošní sezoně naději na postup. Rádi bychom, aby příští rok o olympiádu bojovaly dva ženské páry a jeden až dva mužské," odhaduje Josef Beneš. "Máme připravený projekt finanční podpory pro ty nejlepší, aby příští rok mohli odehrát co nejvíce turnajů a nasbírat body potřebné pro kvalifikaci na olympiádu."

Ženám začíná seriál turnajů Světové série už příští týden v italské Modeně. Nováková s Ryšavou se díky bodům z minulých let dostaly do hlavní soutěže, do kvalifikace jsou vedle reprezentačních párů Klapalová-Petrová a Felbábová-Novotná přihlášeny ještě sestry Tychnovy. "Pokud prokáží dobrou výkonnost, dostanou od nás stejnou podporu jako ostatní reprezentantky," slibuje předseda Asociace plážového volejbalu.

Domácí scéna: Brněnský Challenger a nový seriál

Domácí plážovou scénu letos oživí dvě akce s mezinárodním puncem.

Z termínové listiny
Mistrovství ČR
11.-13.8. ženy v Brně
18.-20.8. muži v Doksech
Sony-Erissson Cup 2006 (muži i ženy)
6.-9. 7. Pňov
13.-16.7. Praha-Žluté lázně
27.-30.7. Doksy
3.-6.8. Slavkov
Swatch Cup (muži)
6.-9. 5. Pňov
20.-21.5. Opava
17.-18.6. Praha-Pankrát
1.-2.7. Chodov u K. Varů
Swatch Cup (ženy)
6.-7.5. Ostrava
10.-11.6. Praha-Strahov
1.-2.7. Čelákovice
22.-23.7. Č. Budějovice
King&Queen of the Beach
9.-10.9. Brno

Nový seriál Sony Ericsson Cup 2006 bude otevřený pro volejbalisty ze zahraničí. Na turnajích v Pňově, Praze, Doksech a ve Slavkově se budou hrát současně soutěže mužů i žen. "Chtěli jsme rozhýbat stojaté vody na českých turnajích, kde se v minulosti stále utkávaly stejné dvojice," říká Beneš.

Ještě před startem nového cyklu se v Brně utkají plážoví volejbalisté z celého světa na turnaji Challenger. Turnaj mužů zařazený do seriálu Světové série se na české území vrací po devíti letech. Na Sokolském koupališti se bude od 25. do 28. května hrát o celkovou sumu 750 000 korun.

Challengerů se podle pravidel nesmí zúčastnit páry z prvních 24 stupínků světového žebříčku. I tak Josef Beneš očekává vynikající úroveň: "Čekám konkurenci, jaká na českém území nikdy nehrála. Mnozí špičkoví volejbalisté vynechávají turnaj Světové série v Šanghaji a Brno pro ně bude přípravou na další turnaj v Řecku."

Mezi osmi desítkami přihlášených dvojic jsou i dva týmy z Brazílie (Bernardo-Rodrigo a Reader-Lelliott). Ze seznamu předběžně přihlášených dvojic stáli na konci loňského roku na světovém žebříčku nejvýše Michalopoulos a Xenakis z Řecka, jimž patřilo 46. místo.

Hostitelská země využije práva nasadit maximální počet deseti dvojic. Nechybí všichni reprezentanti ani veteráni Stejskal s Chromý či olympionik Palinek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze