Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na mistrovství světa nejedu, rozhodl se Koukal

Petr Koukal na badmintonové MS nepojede - ilustrační foto. | foto: MF DNES

31 2009
Zkuste si představit, že by čeští fotbalisté přece jen vybojovali postup na světový šampionát. A ejhle, chvíli před začátkem turnaje by se účasti na něm sami zřekli. Nemožné? Něco podobného se nyní událo na české badmintonové scéně, když se účasti na mistrovství světa vzdal Petr Koukal, tuzemská jednička a 47. hráč světového žebříčku.

Jen se vše událo v poměrech, které jsou těm fotbalovým opravdu hodně vzdálené. Posuďte sami: hořovický rodák by si musel velkou část nákladů na cestu do Indie, kde se turnaj koná, hradit sám. Fotbalisté by naopak dostali pořádně tučné odměny.

"Náklady by mě přišly asi na 50 tisíc. Badmintonový svaz se rozhodl přispět 15 tisíci, což nestačí ani na letenky," vysvětluje Koukal.

K jeho nekompromisnímu rozhodnutí přispěl i nedávný los šampionátu. Hned v prvním kole se měl střetnout s Tienem Minhem Nguyenem, 14. hráčem světa, který má v současnosti fantastickou formu.

Šampionát by se podle papírových předpokladů stal otázkou jediného zápasu. "Kdybych měl šanci projít mezi 16 nejlepších, investoval bych do toho své peníze," říká 24letý český olympionik.

Koukalův krok jako by natáhl síť skrze badmintonovou veřejnost. "Na jednu stranu mě těší, že to vzbudilo takový zájem, ale zároveň jsem smutný z některých názorů. Ti lidé nerozumějí tomu, co všechno sportu dávám během roku, a teď bych obětoval 35 tisíc jednomu zápasu."

Že se bude šampionát konat bez české jedničky? To zaskočilo i Zdeňka Musila, předsedu badmintonového svazu: "Samozřejmě se mi to nelíbí. O výši příspěvku jsme rozhodli před třemi měsíci, mohl přijít a říct, že je to málo. My bychom se s tím pokusili něco udělat. Ale Petr se ozval až po zveřejnění losu, kdy bylo jasné, s kým se utká, proto si myslím, že na šampionát nechce, a našel si k tomu tenhle důvod."

Peníze ušetřené za cestu na mistrovství světa investuje Koukal do přípravy na evropský šampionát, který se koná příští rok. Tréninky budou probíhat v opravdu špičkovém stylu. Za Koukalem přijede trenér z Anglie a sparingpartner z Malajsie či Indonésie, z bašty světového badmintonu.

"Věřím, že to přinese úspěchy. Rád bych se na Evropě dostal mezi nejlepších osm," doufá. "Říct, že nepojedu na světový šampionát, totiž bylo opravdu velmi těžké."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze