Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na místě pana Haníka bych se bál, říká Lébl před bojem o volejbalový svaz

Antonín Lébl (vlevo) předává dres pražskému primátorovi Pavlu Bémovi před Final Four Ligy mistrů 2009 | foto: cev.lu

13 2010
Tři dny, nebo tři roky. Taková je vyhlídka Antonína Lébla na setrvání v předsednickém křesle Českého volejbalového svazu. Neděle 16. května rozhodne o jeho odvolání, či setrvání. A taky o tom, jestli český volejbal upadne do problémů. Alespoň tohle Lébl tvrdí.

S kritiky a jejich důvody k odvolání se první muž českého volejbalu nechce a nemůže smířit. "Ať někdo řekne konkrétní důvod. Financování je v pořádku, obě družstva jsou na mistrovství světa. Děláme systémové změny i z hlediska mládežnického volejbalu, projekty prostě jedou. Tak co nám tedy vyčítají?" ptá se Lébl nahlas. "Budou to dělat líp? Rok před mistrovstvím Evropy?"

Právě téma evropského šampionátu mužů, který v roce 2011 spolupořádá Česko, je jedním z důvodů, proč Lébl vyzývá své volitele k rozumu. "Smlouvy jsou na Český volejbalový svaz, ale já jsem garant, že akce proběhne v pořádku. Jsem ta osoba, která musí zajistit veškeré zabezpečení a samozřejmě i financování té akce. Proto nesu i osobní odpovědnost."

A vzápětí zopakuje, že za snahou o jeho sesazení je především pokus ovládnout českou extraligu. "Všichni víme, že to je v podstatě zájmová skupina, která chce zprivatizovat soutěž pro deset dvanáct osob. Jakmile tohle nastane, bude to vážný problém pro český volejbal. A to, že jsem jednou z mála osob, které tomu stojí v cestě, to už je jasné několik let. Pokud to nastane, bude to velký problém," varuje.

Ožehavé jsou otázky na Léblova vyzyvatele Zdeňka Haníka. Přesně před rokem Haník pro Lébla hlasoval a veřejně ho podpořil. V srpnu ale Haník odstoupil z pozice reprezentačního kouče - i kvůli neshodám s Léblem.

"Pan Haník má velké osobní cíle. Teď je otázka, jestli velké osobní cíle někdy nebrání reálnému pohledu na situaci. Kdo chce kam, pomožme mu tam," říká Lébl. "Dojme mě to, když někdo hovoří o odpovědnosti a přitom nezná rozsah práce. Tomu nerozumím. Na místě pana Haníka bych se já bál, hrozně bych se bál. Nevím, jakej je manažer, ale hrozně bych se bál. Škoda, že nemám jeho sebevědomí."

A nemrzí předsedu, že se proti němu postavil právě Zdeněk Haník? "Trošku je mi to líto. Myslím si, že panu Haníkovi jsem dal velké šance a to, co on dokázal na území České republiky, je částečně i moje dílo."

Na tiskové konferenci k mistrovství Evropy a dalších reprezentačních akcích novináři obdrželi hustě popsanou dvoustranu nadepsanou: "Jaká možná rizika hrozí odvoláním současného vedení svazu."

Ještě rozsáhlejší materiál je uveřejněn na svazovém webu.

K "rizikům" podle Lébla patří ekonomické fungování svazu, zpochybnění organizace ME 2011 i poškození českého volejbalu po marketingové i mediální stránce.

"Není to agitace, jen konstatování faktů. Někdo asi řekne, že je to vyhrožování. No prosím," říká k tomuto materiálu Lébl. "Jestli si někdo myslí, že to bude dělat líp, tak ano. Ať to dělá," vyzývá konkurenty.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze