Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na kopcích budou stíhat fenoména

27 2000
P r a h a - Lyžařský půst končí, rozjíždí se sjezdařská ruleta. Hned o víkendu v Söldenu, při první části Světového poháru, začne hon na fenomenálního Hermanna Maiera, Pana Nepřekonatelného. Kdo jej srazí z trůnu, bude oslavovaným hrdinou. Nová sezona má znovu patřit Maierovi, každý to říká. Rakušan naposledy neměl soupeře, nasbíral rekordních a symbolických 2000 bodů v celkové klasifikaci. V létě dlouho slavil, cestoval na motorce po Maroku a pak začal tvrdě trénovat. "Můžu jezdit ještě rychleji, ale překonávat rekordy? Na to nemyslím, nejsem žádný matematik, abych počítal, kolik potřebuju bodů," tvrdí.

Rakušané mají vůbec nevídaně silný tým, jejich absolutní nadvládu mezi muži sotvakdo rozbije. V ženách se to stát může, i když hlavní favoritkou je také Rakušanka Renate Götschlová, poslední držitelka křišťálového glóbu za prvenství ve Světovém poháru.

Na svahy se vrací slalomářka Janica Kosteličová, chorvatské žihadlo, nová superstar. Vloni načala úžasnou sezonu, ale v prosinci se zranila: přetrhala si vazy v koleně, poškodila meniskus. Celé léto už trénovala. "Je to obrovský talent, jen se bojím, aby s tréninkem nezačala až moc brzy po zranění, aby ji to nezlikvidovalo," říká trenér Pavel Šťastný.

Vážná poranění přečkaly i další dvě legendy: zpátky je skvělá Švédka Pernilla Wibergová i Picabo Streetová, pihatá Američanka, olympijská vítězka z Nagana. "Cítím se silná jako dřív, do Vánoc chci vyhrát nějaký závod ve sjezdu," odvážně řekla agentuře AP. Dva a půl roku trvalo, než se Streetová vyhrabala z těžkého zranění. To si při sjezdu zlomila levou nohu, kterou lékaři vyztužili osmi šrouby. Navíc si potrhala i kolenní vazy na pravé noze. "Jsem zpátky a budu jezdit, ne padat. Budu silná."

Světový pohár startuje v sobotu: ženy jedou obří slalom, v neděli je napodobí muži. Do Söldenu odjeli dva čeští lyžaři: Lucie Hrstková a Petr Záhrobský, jenž poprvé v kariéře zažije tak velký závod. "Začne se otrkávat," plánuje otec a trenér Petr Záhrobský starší.

Sölden je pouze předehra, pořádně se alpský kolotoč rozjede za tři týdny v Americe a Kanadě. "Tam bych chtěl začít bodovat," tvrdí Stanley Hayer, vytáhlý Kanaďan, který bude jezdit za Česko. Celé léto trénoval v americkém Oregonu, téměř každý den byl na lyžích. "Budu rychlý, věřte mi," říká. Vrchol lyžařské sezony vypukne na konci ledna: ve Svatém Antonu se koná mistrovství světa. I Český tým se chce vyškrábat k téměř zakletým výšinám: k bodům ve Světovém poháru. Zvládne to někdo z trojice slalomářů Kurfürstová, Hrstková nebo Hayer?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze