Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na kole jel 211,5 km/h, teď chce skočit bez padáku

26 2009
Když přijde Richard Gasperotti do pojišťovny, má prý smůlu. "Nechtějí mě pojistit," smál se 32letý Čech po jednom ze svých bláznivých kousků. Včera odpoledne chtěl jet na kole taženém za motorkou rychlostí 250 km/h. Nakonec dosáhl "jen" na metu 211,5 km/h.

"Čekal jsem trochu víc, ale vidíte, jak se mezi sebou hádají radary. Nevím, jak to mají ti kluci policajtský vyřešený," říkal Gasperotti.

Rychlost totiž měřili policejní auta, jeden radar ukázal 218, druhý 205. Na tachometru motorky bylo přitom 240. "Spočítali jsme průměr ze dvou policejních radarů, což je nový český rekord a pravděpodobně i světový," řekl Tomáš Zemín z agentury Dobrý den, která shromažďuje různé rekordy a kuriozity.

Pro srovnání: průměrná rychlost vozů formule 1 při závodech je kolem 180 km/h. "Jaký to byl pocit? Ani nevím, jen jsem koukal Pepovi na zadek," vyprávěl Gasperotti.

Společně s kaskadérem Josefem "Sršněm" Šilerem měli na letišti ve Tchořovicích v jižních Čechách tři pokusy. Na 1,5kilometrové dráze bylo bezvětří a slunečno. Ideální podmínky. "Víc z toho ale dostat nešlo.

Potřebovali bychom silnější motorku," říkal Gasperotti, který si před poslední jízdou zapálil cigaretu, ač je nekuřák. "To kdybych šel náhodou do penálu, abych měl nějakou neřest," vtipkoval.

Po celou dobu byl uvolněný, jako by to byla běžná věc. Samá legrace. "Normální člověk by neustál rychlost vyšší než 80 kilometrů. To se pak nakloníš a jdeš. Musíš to korigovat, ustát to. Já mám zkušenosti, vždyť mám místo nohou kolo."

Gasperotti na letiště vyrazil se sjezdovým speciálem za 200 tisíc korun. "Měl jsem jen tlumič na řízení a gumy nafouknuté plynem, co se dává do kol u aut," říkal. "Hlavní bylo to ubrzdit. Budu mít uvařené kotouče a destičky. Na odpis. Hlavně že jsem neskončil v poli."

Byla to při průjezdu těch dvou obrovská rychlost. Z dálky jste slyšeli mohutné bzučení, pak jste jen stačili otočit hlavou a už jste viděli Gasperottiho, jak se snaží za kvílení brzd kolo zastavit.

"Strach jsem neměl, já se tímhle bavím," ujišťoval pak. "Spíš jsem se bál, aby se mi nezamotal provaz do kola, když jsem se odpojoval." Nestalo se, všechno proběhlo hladce. Jen výsledek nebyl podle očekávání. "Zkusili jsme to, příště budeme chytřejší," věří Gasperotti a už chystá další extrémní výkon. "Seskok bez padáku na kole ze dvou kilometrů."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze