Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na jednu noc sousedem Armstronga. Jak žijí cyklisté při Tour de France?

Hotel Novotel, kde na Tour de France spali také členové týmu Astana. | foto: Jiří Kratochvíl, MF DNES

13 2009
Andorra La Vella (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je to běžný hotel uprostřed města, jakých je v Andorra La Vella spousta. Přes silnici šumí řeka Valira, za ní je rozlehlé parkoviště. V pozadí šestipatrového hotelu se zaoblenými rohy ční Pyreneje. Přesně tady, v Novotelu, bydlela z pátku na sobotu při Tour de France cyklistická stáj Astana, tedy i Lance Armstrong. Společnost jim dělal tým Saxo Bank. A také já.

Je 10 hodin večer a po 7. etapě, která končila v Andoře Arcalis, přijíždím do hotelu. Mechanici Saxo Banku v boční uličce upravují kola. "Měníme brzdy, galusky a tak," vykládá Pascal Ridel, zatímco kontroluje zadní kolo bicyklu Andyho Schlecka. Jeho naopak "kontroluje" parta zvědavců.

Jak se žije na Tour


Reportér MF DNES na slavném závodu

Před hotelem postává hlouček lidí, někteří v ruce žmoulají papírky a fixy. Ti odvážnější stojí u recepce. Kolem prochází cyklista Fränk Schleck a málem do mě vráží, jak pospíchá k výtahu. Rád by se vyhnul fanouškům. Mezi dvěma výtahy nalevo od recepce visí přesný rozpis, kdo ze Saxo Banku bydlí v kterém pokoji. Já budu mít za souseda šéfa Bjärne Riise.

Astana podobný veřejný seznam nemá. Ví se jen tolik, že obsadila celé druhé patro, zatímco jezdci Saxo Banku spí ve čtvrtém patře a jejich realizační tým je o poschodí výš.

Sladkosti zůstaly netknuté

Přes vzácnou návštěvu je v hotelu klid. Napravo od recepce jsou prosklené dveře do restaurace, její manažer hlídá vchod a vpouští jen hotelové hosty. Je to místnost ve tvaru rohlíku. Uprostřed stojí dva podlouhlé stoly s jídlem a pitím, v levém rohu sídlí Saxo Bank, v pravém Astana.

Alberto Contador při snídani

Z Armstrongovy stáje v půl jedenácté zůstává jen pár lidí, cyklisté jsou do jednoho pryč. Šéf Bruyneel má před sebou otevřenou lahev červeného vína. U sousedů je ještě skoro plno, avšak i jejich místa se už vyprazdňují.

Ještě dlouho po závodnících zde zůstává kuchař Sören Kristiansen. "Je to profík. My jsme na tenhle závod hodně trénovali a všechno musí být na sto procent. Kuchař je důležitý, protože když jdete na večeři, chcete to správné jídlo a rozhodně na něj nechcete dlouho čekat," vykládá Andy Schleck.

"Ale týmový kuchař nemůže jen tak vrazit do kuchyně a převzít tam velení," popisuje mluvčí Astany Philippe Maertens a dodává, že hotely posílají týmům měsíc před Tour jídelníčky. "My ho pak můžeme trochu upravit, pokud bychom měli třeba třetí den jíst to samé."

V pátek večer cyklisté vybírali z osmi druhů masa (hlavně z ryb a kuřecího) a pěti druhů těstovin. Na švédských stolech nechybí saláty, dortíky, zmrzlina a ovoce. Sekce sladkostí zůstává netknutá.

Cyklisté hledají klid

Čekali byste pro Armstronga a spol. prezidentská apartmá? Vůbec ne. Bydlí v normálních pokojích. "Žádná speciální přání, nic. Jen Astana má jednolůžkové pokoje, Saxo Bank dvoulůžkové," prozrazuje manažer hotelu Ignacio García, který postavou a holou hlavou připomíná bodyguarda. Jeho podnik nabízí 102 pokojů, dvoulůžkový stojí na noc 115 eur.

Takhle bydlí Armstrong a spol.

Hotely, ve kterých závodníci při Tour bydlí, nejsou nijak luxusní. V Novotelu na ně čekala bíle povlečená postel s červenými polštáři, plazmová televize, pohovka, pracovní stůl a židle, minibar s vodou, malý trezor a v koupelně úzká a krátká vana.

"Tenhle hotel není nic moc. Bohužel my do výběru nemůžeme mluvit, o tohle se starají organizátoři Tour. Ale tenhle je špatný, vždyť jsme v centru města, není tady kde zaparkovat," stěžuje si mluvčí Maertens. Saunu, posilovnu, masáže, manikúru nebo bazén v tříhvězdičkovém komplexu jezdci nevyužijí. Týmu jde hlavně o klid.

Závodníky obsluhuje kuchař

Druhý den začínala etapa v půl jedné odpoledne a Astana a Saxo Bank nemusely na start spěchat, měly to pár desítek metrů. Já vyrážím na snídani krátce po osmé. Dvoumetrový kuchař Saxo Banku už tam je. Chvíli něco připravuje, chvíli sám snídá. Cyklisté žádní.

V 8:40 přichází první jezdec – Švýcar Cancellara. Den předtím přišel o žlutý dres, ale náladu mu to nezkazilo. Nahlas rozmlouvá s kuchařem, říká mu, že nemohl dospat. O půl hodiny později se scházejí i jeho kolegové, usedají u jednoho stolu. "Obvykle snídáme tři hodiny před startem," upřesňuje Andy Schleck.

Fanynka Lance Armstronga

Kuchař jim nosí jídlo přímo z kuchyně, byť na švédských stolech jsou sladké koláče, salámy, sýry, omelety, párečky, ovoce i zelenina. To však ze strany cyklistů zůstává skoro netknuté, nechávají se obsloužit kuchařem. "Vlastně snídáme to, co ormální lidé, akorát toho máme víc. Dávám si müsli, omeletu, malou kávu a třeba chléb s marmeládou," povídá Schleck.

Postupně přicházejí i jezdci Astany – Rast, Zubeldia, Popovyč i Contador. Španěl se zdraví s mechaniky a míří pro croissant. Jeho šéf Bruyneel začíná žlutým melounem. A kde je Armstrong?

Také už snídá. Jenže hlavním vchodem kolem recepce neprošel, proklouzl do jídelny zadním vchodem. Sedí v rohu za sloupem, nenápadně. "Tohle vymysleli jeho dva bodyguardi," tvrdí manažer García a u dveří restaurace hlídá, aby dovnitř nevnikl žádný z přihlížejících. Vzhledem k tomu, že start etapy byl před hotelem, fanoušci hned zjistili, kde Armstrong nocoval.

Armstrong pod dozorem

Mechanické vozy týmu Astana

Blíží se poledne a hotel začíná podléhat davu fanoušků. U recepce není k hnutí. I tak cyklisté Saxo Banku projíždějí bez větších problémů na start, zatímco ti z Astany se řadí v jídelně, kam přišli zadním vchodem. Přes sklo je pozoruje dav lidí.

Armstrong si v černé kšiltovce sedá zády a čte si noviny. "Dnes to je extrém. Lidi stojí přímo v hotelu. Takhle to přece nejde," láteří Maertens. Jenže nejde s tím udělat nic. Hotel nemá ochranku.

V půl dvanácté se devět závodníků ve světlemodrých dresech zvedá. První razí cestu Zubeldia, následují Contador, Rast, Paulinho a Armstrong. Američana provázejí dva bodyguardi. "U nás je vždy mnohem víc fanoušků než u ostatních. Kluci jsou trpěliví, někdy se i podepisují, ale nesmíme zapomínat, že jsou tu hlavně kvůli závodění," tvrdí Maertens.

Klidnější dny však na jeho tým nečekají. Fanoušků bude přibývat.

Prohlédněte si, s jakým zájmem fanoušků se musí vyrovnat cyklisté na Tour de FranceNejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze