Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Janků čekají těžcí soupeři

17 2000
M o n t e C a r l o - Tomáš Janků, výškař který po trampotách se svým zneuznaným nominačním skokem přijde v pondělí ve 12 hodin do redakce iDNES na on-line rozhovor se čtenáři, a dalších pět českých atletů, se poperou s konkurencí v pátečním mítinku prestižní atletické Zlaté ligy v Monte Carlu. Janků bude znovu pokoušet nominační olympijskou výšku 230 centimetrů společně s Javierem Sotomayorem z Kuby, který sice drží světový rekord, ale po omilostnění za doping ještě laťku v této výšce nepřekonal.

V monackém knížectví by měli zkoušet formu i koulař Miroslav Menc, oštěpařka Nikola Tomečková, čtvrtkařka Jitka Burianová a překážkář Jiří Mužík. Nebude tu ale tak hvězdná konkurence jako před týdnem v Curychu. Závod vynechá řada předních závodníků v čele s americkou sprinterkou Marion Jonesovou, která se po dvojnásobném triumfu v Curychu vrátila domů a v Evropě chce startovat až v Bruselu a v Berlíně.

Ve skoku vysokém však bude konkurence silná. Janků a Sotomayor budou mít za soupeře olympijského vítěze Charlese Austina z USA, jeho krajana Matta Hemingwaye, držitele nejlepšího halového výkonu roku 238 cm, juniorského světového rekordmana Dragutina Topiče z Jugoslávie a vítěze prvního mítinku Zlaté ligy v Paříži, Sergeje Kljugina. Chybět bude jen ruský držitel letošního bejlepšího výkonu Vjačeslav Voronin (240 cm).

Favoritem sprintu na sto metrů bude mistr světa Maurice Greene, který minulý pátek v Curychu zaběhl třetí čas roku 9,94 vteřiny. "Těžko říci, jestli poběžím v Monaku rychleji. Bude to zcela jiný závod, s jinými podmínkami," řekl Green, jenž si připsal na závodech Zlaté ligy už dvě výhry, ale na podíl z padesáti kilogramů zlata pro vítěze pěti ze sedmi mítinků Golden League, nemyslí. "Musel bych startovat i ve finále Grand prix, a to nemám v plánu. Po olympiádě, kterou považuji za vrchol sezóny, už chci jen odpočívat," tvrdí.

Tři úspěchy v letošní Zlaté lize už mají na kontě marocký mílař Hicham El Guerrouj, norská světová rekordmanka v hodu oštěpem Trine Hattestadová a dálkařka Taťjana Kotovová z Ruska. Po dvou vítězstvích si připsali vedle Greenea jeho krajané Eric Thomas (400 m překážek) a Adam Nelson (koule), výškař Voronin, ruský tyčkař Maxim Tarasov a alžírský vytrvalec Ali Saidi Sief (3000 m/5000 m).

Mezi ženami chovají naděje Jonesová (100 m) a Gail Deversová (100 m překážek), stejně jako etiopská mílařka Kutre Dulechaová (1500 m). Zlatá liga bude pokračovat šestým mítinkem 25. srpna v Bruselu a vyvrcholí 1. září v Berlíně. Páteční mítink přenáší od 20.05 hodin ČT2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze