Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na hřišti v podzámčí, postaveném z lásky, znovu „řádí“ profesionálové

Golfová klubovna v Roztěži. | foto: Martin Kabátpro iDNES.cz

16 2009
Málokteré hřiště má tak zvláštně pohnutou historii jako Casa Serena, kde se od pátku do neděle utkají špičkoví seniorští golfisté o 600 tisíc eur v turnaji své evropské série. Ač jsou všichni muži a jiní muži stojí za vznikem areálu, ducha mu vtiskly dvě ženy.

Firma Foxconn postavila na kraji Kutné Hory výrobní závod a koupila roztěžské pozemky i se zámkem. Zvaného návštěvníka zde přivítá paní Maureen Chang s noblesou opravdové zámecké paní. Záleží na hostovi, zda to bude vnímat jako hru na něco, co ve skutečnosti není, nebo si vybere přirozený asijský důraz na pohostinnost.

Casa Serena je hřiště soukromé a jen tak někdo si tady nezahraje. Komerční turnaje žádné, přátelských pomálu. Je to vzácnost i proto, že o hřišti se hovoří také jako o "daru z lásky". Zakladatel skupiny Hon Hai/Foxconn Terry Gou věnoval areál své zesnulé manželce Sereně, jež podlehla v roce 2005 rakovině a nedočkala se dokončení zámecké rekonstrukce.

Na její počest bylo v letech 2005 až 2007 vybudováno hřiště. Firma European Golf Design ho vytvořila pod dohledem Maureen Changové, jež byla Sereně Gouové dlouholetou přítelkyní.

Casa Serena Open v Roztěži.

Hřiště bylo od začátku koncipováno podle pravidel PGA, má specifikaci americké asociace USGA. Charakter mu dodávají velké plochy mezi fairwajemi, zarostlé extrémně hustým roughem. Jeho tráva na přelomu léta a podzimu bledne a dodává areálu typický kolorit. Hráči European Seniors Tour se s ním loni notně natrápili, letos je sice nižší, ale o to zrádnější.

Špičkoví golfisté se shodli, že obtížnost tohoto paru jedenasedmdesát o přijatelné délce 6300 metrů je velmi vysoká, stejně jako kvalita. I letos by tomu mělo tak být. "Casa Serena Golf je ve skvělém stavu. Fairwaye se oproti loňsku zlepšily na sto procent svého potenciálu," uvedl v oficiální zprávě ředitel turnaje Michael Petch.

Dnešek je posledním dnem, kdy zde účastníci turnaje mohli trénovat. Někteří ho zkusí ještě ve čtvrtek při pro-am turnaji (formát 1+3). Na místo dorazil i obhájce prvenství Bernhard Langer, jenž je se svým bratrem spolumajitelem promotérské firmy českého turnaje.

Dvaapadesátiletý německý profesionál loni zahrál tři shodná kola, každé na 67 ran. Alespoň jednou to stejně jako on dokázali ještě Ian Woosnam, Gordon Brand, Gary Boyd, Domingo Hospital a Peter Mitchell. Útok na nové nejlepší kolo chystá vítěz víkendového turnaje v anglickém Woburnu Tony Johnstone, jenž loni na  Case Sereně obsadil dělené sedmé místo. "Je fajn vrátit se do příjemného prostředí a doufám, že ještě vylepším loňský výsledek," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze