Ana Ivanovičová se s Australian Open rozloučila už v 1. kole

Ana Ivanovičová se s Australian Open rozloučila už v 1. kole | foto: AP

Na Australian Open pokračoval pád bývalých tenisových jedniček

  • 2
Melbourne (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ana Ivanovičová. Jelena Jankovičová. Dinara Safinová. Ještě nedávno vládly světovému tenisu. A dnes? Člověku je jich až líto. Prohrávají, trápí se, ne a ne se znovu chytit, soupeřky se jich dávno nebojí. Na Australian Open jejich pád pokračoval.

Safinová a Ivanovičová vypadly v prvním kole, Jankovičová ve druhém. "Nic proti nim, nechci snižovat to, co dokázaly," říká David Kotyza, trenér Petry Kvitové. "Ale nahoru se dostaly ve zvláštní době. Kariéru tehdy ukončily Clijstersová s Heninovou, Serena Williamsová byla zraněná. Tyhle tři jim to tak trochu nechaly."

Ženský tenis je vyrovnanější než kdykoliv předtím. Pryč jsou doby, kdy se hráčky držely na vrcholu žebříčku i více než sto týdnů. Trocha matematiky jako důkaz. Nový systém počítání bodů začal v roce 1975, a než se do čela dostala desátá tenistka, uběhlo 26 let. Než dvacátá, stačilo jen dalších 9 let.

A počítejme ještě chvíli. Z posledních deseti jedniček jich osm pořád hraje. Výjimkou je Amélie Mauresmová, která skončila, a je téměř vyloučené, že by zase začala. Od středy přibyla i Justine Heninová, kterou unavily bolesti lokte amožná i to, že její technický tenis už na novou generaci nestačí.

Za pádem bývalých jedniček stojí několik důvodů. Často to jsou zranění (Šarapovová, S. Williamsová, Safinová), někdy pokles formy (Jankovičová, Ivanovičová).

Maria Šarapovová

Maria Šarapovová se nad svou hrou rozčiluje mnohem víc než v minulosti.

U posledních dvou by se přitom dalo najít ještě něco. Kariéru si poničily tak trochu samy. Ivanovičovou začal víc zajímat soukromý život, modeling a pak chlapci. Nejprve se rozešla s tenistou Verdaskem, pak s golfistou Scottem. "To mě srazilo dolů," přiznala.

Jankovičová pro změnu v touze rovnat se mladým silovým soupeřkám nabrala pět kilo svalové hmoty, což zničilo její největší zbraň: pohyb. Venus Williamsová si zase našla nový život: módní návrhářství.

Málokteré tenistky dřou v tréninku víc než Ivanovičová a Safinová. Chtějí zpátky, jenže to nejde. Psychika je každou další porážkou nalomenější. "Přitom Dinara byla hráčkou, která na mě při mém návratu dělala největší dojem," říká Kim Clijstersová. "Je smutné sledovat, že už si nevěří a že údery, kterými dřív soupeřky ničila, najednou létají do sítě nebo do autu."  Narážela tím na 1. kolo Australian Open, kde se obě utkaly. Clijstersová vyhrála 6:0, 6:0 za 44 minut a ukazuje, že sama návrat na vrchol zvládá. "Když má den a chuť, je pořád daleko před ostatními. Ona a Serena," tvrdí Kotyza.

Shodit úspěch prvních tenistek světa tím, že se nahoru dostaly náhodou, není úplně fér. Stovky jiných se tam nedostaly. Byly ve své době nejlepší, což se sluší uznat. Jenže být jedničkou není jen tak.

"Ty hráčky jsou pod tlakem, který si lze těžko představit," říká česká tenistka Lucie Šafářová. "Od fanoušků, ale hlavně od sponzorů. Některé to zkrátka nezvládly." Teď se ukáže, jestli to zvládne Caroline Wozniacká. Na grandslamových turnajích jí k tomu pořád něco chybí.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga