Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Myslete si, že hřiště je chrám, radí legenda Palmer

Arnold Palmer osmdesátiletý. | foto: Profimedia.cz

12 2010
Hrát golf znamená být svrchovaným člověkem. Tak chápe tuto hru Arnold Palmer. Jeden z nejslavnějších golfistů všech dob sestavil desatero, univerzálně platné pro všechny, špičkové profesionály i naprosté začátečníky.

Osmdesátiletý hráč, přezdívaný The King, přitáhl ke golfu miliony lidí, a přitom jim nic nedaroval. Vždy byl strážcem čistoty svého sportu, ctění pravidel a dodržování etikety.

"Měl jsem výhodu v tom, že můj otec byl profesionální učitel golfu, a tak jsem znal pravidla odmalička. Taky do mi vštípil chování, jaké jedině ladí s atmosférou v golfu. Když jednou těmto věcem porozumíte, užijete si hru mnohem víc," řekl v jednom z rozhovoru pro pga.com.

Své desatero sestavil na požádání magazínu Golf Digest a pro golf.idnes.cz je více než vítaným intermezzem před závěrečnou částí seriálu o golfových pravidlech. Za následujícími body je originální komentář Arnolda Palmera (ve zkrácené verzi).

I. Nebuď nejpomalejším hráčem


V časech na Bay Hill jsme obešli kolo za čtyři hodiny, a to jsme hráli v pěticích.

Jména autorů čestných odpalů na golfovém Masters 2010.

(Jména autorů čestných odpalů na golfovém Masters 2010.)

Jestliže jste obvykle nejpomalejší ze všech ve flightu, jste pomalý hráč. Snažte se dostal na čelo skupiny, vždy na začátku a na konci kola. Buďte připraveni na ránu i v době, kdy na vás ještě není řada. Buďte připraveni, když vstupujete na green a nikdy nehledejte míč déle než pět minut.

II. Ovládej svou povahu

V sedmnácti jsme jako junior na Western Pennsylvania hodil putter, až přeletěl publikum. Vyhrál jsem, ale rodiče mi nepoblahopřáli.

Házení holí, hněv, řvaní, to každému vadí. Každý strádáme, ale vtip je v tom, zbavit se toho formou, jímž neútočíme na okolí. Třeba při příštím úderu praštit do míče trochu víc.

Golf-ilustrační.

III. Měj ohled na čas druhých

Čas je nejcennější, co máme. Vždy dodržujte rezervovaný začátek hry a na lekce s trenérem přicházejte o něco dřív. Žádné pracovní či společenské záležitosti nejsou omluvou pro zpoždění.

IV. Udržuj hřiště v dobrém stavu

Mám kapesní nožík na odstraňování prohloubenin po dopadu míčku, takovou hračku. Poslouží vám k tomu cokoli.

Vracejte drny na místo, odkud jste je při ráně vykrojili. Opouštějte bunkery ve stavu, v jakém byly před vaším vstupem do nich. Říkejte si - chtěl bych sám hrát z takového místa? Udržujte prostředí upravené a přívětivé.

V. Buď tichým partnerem

V závěru mých hráčských let jsem si všiml, že jiní profesionálové trénují švih v mém zorném poli. Přestal jsem s přípravou na ránu a trochu okatě je nechal uvědomit si, že teď hraju já.

Dokonce ani když máte měkké podrážky, na greenu nikdy nechoďte v linii hráčova úderu. Okolí jamky je posvátné. První věcí při vstupu na green je mít na zřeteli polohu všech míčů a nikdy nevkročit do jejich budoucí dráhy. Naučte se, kde stát a kdy být zticha. Nestůjte za hráčem při žádném úderu, v tom okamžiku si myslete, že fairway je chrám a green knihovna.

VI. Ať je tvůj vozík neviditelný

O vozících jsou zmínky na skórkartách, v golfových pravidlech, designy bagy se jim přizpůsobují.

Golfový vozík zdarma - důsledek Obamovy daňové politiky.

Když je řídíte, snažte se nezanechávat stopy. Je snadné zničit povrch a nevšimnout si toho. Vyhněte se vlhkým místům a územím, kudy jeli ostatní. Pro golf je lepší, když si každý najde jinou cestu.

VII. Snaž se vypadat

Špičkoví profesionálové bývají špičkově oblečeni, nemají kšilty dozadu ani bláto na botách. Mně tričko při švihu často vylezlo ven, ale před dalším úderem jsem si ho zase zastrčil.

To, jak vypadáte, o vás hodně řekne. Kdo se dostaví elegantní a upravený jako do kostela, dává najevo, že golfové hřiště a lidé na něm jsou něco výjimečného.

VIII. Vypni mobilní telefon

Nikdo neví o technologiích méně než já. Ale umím rozeznat zvonění ve chvíli, kdy švihám. Kdyby bylo po mém, mobilní telefony by na hřiště nesměly. Neznám všechny jejich funkce, ale udělejte všechno pro to, aby byly zticha. Když už ale opravdu potřebujete volat, vzdalte se od ostatních hráčů. A hovořte krátce.

IX. Pomáhej, jak můžeš

Nejjednodušší je pomoci dalším hráčům, když si všímáte jejich hry. Běžné je pomoci jim hledat míč. Přineste opodál ležící hůl, nebo odhozená cover majiteli se slovy "krásná rána"!

X. Nauč se pár věcí

Jsou stovky věcí kolem etikety, o nichž jsem nehovořil. Třeba položit praporkovou tyč opatrně, upěchovat stopy po spicích, když odcházíte greenu, pustit rychlejší skupiny před sebe, a tak dále. Všechny tyhle věci se naučíte pozorováním a ohleduplností.

Golf - ilustrační.

Mějte na paměti, že golf se dokáže odvděčit a každý kousek etikety, který si osvojíte, bude desetinásobně odměněn.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze