Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Myška šokoval v Meranu, vítězství z Velké už by bral

Žokej Jaroslav Myška v sedle Mandarina | foto: Radek Kalhous, MAFRA

7 2010
Favoriti Velké pardubické? Koně od Váni, Holčáků a Mandarino, shodují se oslovení dostihoví odborníci. Posledně jmenovaný urostlý tmavý hnědák bude mít v sedle Jaroslava Myšku z Valů u Přelouče.

"Velkou už nějakou dobu jezdím, to vítězství už bych bral," říká žokej, který za tři týdny oslaví jednatřicáté narozeniny.

A před českým vrcholem překážkové sezony se mladý žokej namlsal na závodišti v italském Meranu, kde zvítězil v hlavním dostihu.

"Člověk má pak víc sebevědomí, když se takovéhle vítězství povede. Jenže pak dostih nevyjde, a hezky rychle vystřízlivíte," říká Myška.

Mandarina připravuje na Prostějovsku trenér Stanislav Popelka. Myška je však koni nerozlučným partnerem. A jejich společná bilance je úctyhodná.

V osmi společných startech za poslední dva roky si vždy doběhli do cíle a navíc pro bodované umístění za honorář. Nejhůře spolu skončili pátí při letošním poháru Paramo. A mnozí koňaři kroutili nad jeho jménem ve startovní listině hlavou.

"Také jsem to trenérovi říkal. Mandarino patří na těžké skoky, je to krosař, tenhle typ dostihů, jako byl Zlatý pohár, mu nesedí," říká Myška.

Jak má ale valach skákat Anglický skok, Hadí příkop nebo překonávat Irskou lavici, je ve svém živlu. Ostatně to prokázal i v obou kvalifikacích. Hned v té první jasně ukázal, že se chce nálepky věčně druhého koně zbavit jednou provždy.

V Lysé nad Labem zvítězil v Prvomájové steeplechase a formu potvrdil i v první kvalifikaci na Velkou pardubickou, kterou jednoznačně ovládl.

Pak přišlo nešťastné menežování do Zlatého poháru, kde skončili s Myškou pátí. Cenný skalp těch nejlepších koní však ukořistila dvojice v předposlední, nejlépe obsazené kvalifikaci na Velkou. Tam kromě vítězného Aspiranta pokořil jak Bremen Plana, tak Sixteen a Amant Grise.

"Ten výsledek mi udělal velkou radost. Doufám, že mu forma vydrží, od začátku sezony je na tom opravdu moc dobře," říká Myška.

Ovšem Velká pardubická je mimořádný dostih s mimořádnými soupeři. "Mandarino potřebuje cválat vepředu, rád chodí ze špice, ale není důvod, aby většinu sedmikilometrového dostihu odvodil. Trenér vymyslí ordre, které se budu snažit dodržet, ale uvidíme, jak to bude vypadat v dostihu.

Myška startoval ve Velké pardubické sedmkrát, poprvé v roce 2001, kdy byl s polokrevníkem Torpille čtvrtý, potom následovala série tří pátých míst, postupně v sedlech Narratora, Modřenky a Klipa. S Maskulem a Kasjerem pak dostih nedokončil. Loni byl čtvrtý v sedle Mandarina.Najdete na iDNES.czmobilní verze