Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mužík a Tesařík jdou do semifinále

Mutolaová slaví titul - Maria Mutolaová z Mosambiku se po vítězství na mistrovství světa v atletice v běhu na 800 metrů objímá s tréninkovou partnerkou a stříbrnou medailistkou Kelly Holmesovou. | foto: Reuters

26 2003
Paříž - Jiří Mužík i Štěpán Tesařík postoupili na mistrovství světa z rozběhů na 400 metrů překážek. Český rekordman Mužík po drtivém finiši obsadil druhé místo v třetím běhu časem 48,88 sekundy, "Jelo to nějak samo a čas byl nakonec super. Ani jsem tomu nevěřil," usmíval Mužík, který v Paříži obhajuje sedmé místo z MS v Edmontonu. V kvalifikaci neuspěli čeští tyčkaři. Štěpán Janáček dokonce překonal pouze 520 centimetrů.

Tesařík opět vyrovnal osobní rekord
Tesařík si při rozběhu čtvrtky vyrovnal osobní rekord 49,09 a postoupil ze čtvrtého místa v pátém běhu časem. "Už to není můj oblíbenej čas," stěžoval si ještě zadýchaný Tesařík, který před šampionátem zaběhl na setinu vteřiny stejný čas v maďarském Szombathely i na mítinku Zlaté ligy v Curychu.

Nad jeho třikrát stejným rekordním časem v řadě kroutila v mix zóně se smíchem hlavou česká překážkářská jednička Jiří Mužík, který krátce před svým tréninkovým partnerem postoupil do semifinále časem 48,88 vteřiny. "Trochu jsem si to před závodem sám prorokoval. Ale ze srandy," přiznal Tesařík.

Mladší z dvojice reprezentačních překážkářů má podle Mužíka na to zaběhnout si v Paříži osobní rekord. "Na začátku jsem nakop jednu překážku. Třeba kdybych to nenakop, mohlo se to povést," rozjímal po rozběhu Tesařík, jehož nejbližším cílem je dostat se pod hranici 49 sekund. "To je taková pěkná hranice mít čas, který začíná 48," tvrdí šestý muž loňského mistrovství Evropy.

Tesařík si je vědom toho, že na postup do finále by musel osobní maximum výrazně vylepšit, flintu do žita však předem rozhodně nehází. "Může se stát cokoli. Poběžím, jak nejlíp umím," slíbil pětadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky.

Mužík tvrdí, že má na lepší čas
Jeho o dva roky starší Mužík odcházel z dráhy na Stade de France naprosto spokojen. Do semifinále postoupil z druhého místa rozběhu, aniž by podle svých slov musel vydat zbytečně moc sil.

V cílové rovince si prý věřil, a proto si hlavně hlídal pořadí, aby měl v semifinále nárok na některou z prostředních drah. Ve středu hodlá nasadit od začátku ostřejší tempo. "Už dneska bych byl určitě schopný běžet rychleji," ujišťoval Mužík, jehož letošní maximum činí 48,63 sekundy.

Nejrychlejší byl hlavní favorit této disciplíny Felix Sánchez z Dominikánské republiky, který zaběhl výkon 48,43.

Ptáčkovi oholená hlava nepomohla
V kvalifikaci tyčkařů se po operaci kotníku nečekaly od Štěpána Janáčka zázraky, ale Adam Ptáček podle papírových předpokladů o postupovou dvanáctku bojovat měl. Skočil však pouze 550 cm a skončil devatenáctý. Janáček se umístil výkonem 520 cm u konce přihlášené třicítky tyčkařů.

Ptáček před závodem pro úspěch chtěl udělat všechno. Už v zimě měl krátké vlasy a dařilo se mu, rozhodl se tedy k radikálnímu řešení a ostříhal se dohola. "Collina? To jméno už jsem dneska slyšel asi desetkrát," usmíval se nad podobou se slavným fotbalovým rozhodčím. "Ale moc mi to nepomohlo, příště si asi budu muset oholit nohy," snažil se vtipkovat český rekordman, ale do smíchu mu příliš nebylo.

Český tyčkař nezvládl techniku
V halové sezoně měl skvělou formu, ale na halovém mistrovství světa v Birminghamu skončil jako favorit na cenný kov opět v kvalifikaci. "Už jsem si říkal, že jsem nabyl nějaké zkušenosti a že už se to nesmí opakovat. Bohužel, je to tady zase," hořekoval Ptáček, svěřenec Boleslava Patery. "Asi nebude mít radost," řekl. Patera trénuje Janáčka i Pavlu Hamáčkovou, která do kvalifikace kvůli zranění ani nenastoupila.

"Tyč je nevyzpytatelná, navíc nemám letos úplně zvládnutou techniku, letos se moc nedařila. Je to ale riziko, vypadávají i největší hvězdy," zmínil vyřazení Izraelce Alexandra Averbucha a Francouze Romaina Mesnila, kteří neskočili základní výšku. "Cítil jsem se dobře fyzicky, byl jsem rychlý a podbíhal jsem. Pořád jsem posunoval rozběhl až o dva metry," řekl. "Jsem naštvaný, ale rychle se z toho oklepu a připravím se na další sezonu, abych pravidelně skákal 570," plánoval.

Kladivářka Vrbenská nepostoupila z kvalifikace
V úterním programu se v Paříži představila i kladivářka Lucie Vrbenská. Kvalifikace se jí však vůbec nevydařila, ve skupině B dosáhla až dvacátého nejlepšího výkonu 57,73 m, v součtu se skupinou A se před ní dostalo osmatřicet soupeřek. Na postup do finále bylo třeba 66,02 metru. Česká rekordmanka zaostala za svým maximem (67,86) o více než deset metrů.

"Vůbec mi to nešlo. Už při rozhazování mi to hrozně klouzalo a vůbec jsem se s tím nemohla srovnat," řekla šestadvacetiletá kladivářka. Mimo výseč pak po rozhazovacích pokusech letěl i její první soutěžní hod.

"Musela jsem vyměnit boty, vůbec jsem neměla stabilitu v nohách," stěžovala si svěřenkyně Milana Horáka, která letos na mistrovství republiky hodila 67,86 metru.

Podobné problémy podle ní na Stade de France trápily i řadu ostatních závodnic. "Taky s tím měly problémy, ale líp se s tím vypořádaly. Já jsem byla úplně rozhozená," řekla kladivářka.

Podle Vrbenské , je to, jak komu kruh sedne, velmi individuální záležitost. "Když je rychlý kruh, tak to sedne tomu, kdo má dobrou techniku. A ona je velmi dobrý technik a já to ještě nemám tak zažité," řekla závodnice Olympu Praha. Uznala však, že podmínky  byly pro všechny stejné.

Vrbenská se nechtěla vymlouvat ani na to, že po rozhazování musela na první soutěžní hod dlouho čekat, protože v nabité startovní listině kvalifikační skupiny B byla až na posledním místě.

"Bylo to náročné. Ale kdybych hodila ty dva pokusy v rozhazování solidní, tak by to bylo něco jiného. Pak jsem šla do prvního pokusu hrozně nejistě," uzavřela kladivářka.

Nejlepší výkon předvedla na stadionu v St. Denis domácí kladivářka Manuela Montebrunová, která hned prvním pokusem poslala náčiní do vzdálenosti 71,36 metru. Limit překonaly už jen dvě závodnice.

Whiteová míří za druhým zlatem
Americká běžkyně Kelli Whiteová udělala první krok ke svému snu získat na světovém šampionátu v Paříži oba tituly na sprinterských tratích. Po nedělní stovce postoupila ze svého rozběhu na 200 metrů jako vítězka a celkově osmým časem 22,97 sekund. Nejrychlejší ze všech běžkyň byla domácí favoritka a evropská šampionka Muriel Hurtisová, která si vyrovnala letošní osobní maximum 22,51 sekundy.

Do meziběhu na dvoustovce postoupily i ostatní medailistky z nejkratšího sprintu: Američanka Torri Edwardsová a Žanna Blocková z Ukrajiny. Jamajská rodačka závodící za Slovinsko Merlene Otteyová, která se ve 43 letech snaží stát nejstarší medailistkou na MS, sice v rozběhu skončila až pátá, ale časem 23,24 sekundy nakonec postoupila také.

Mutolaová má třetí titul
Třetí titul v běhu na 800 metrů získala Maria Mutolaová z Mozambiku. Při neúčasti zraněné Slovinky Jolandy Čeplakové a Rakušanky Stephanie Grafové, která si před dnešním finále pořezala nohu v koupelně, svedla úspěšný souboj s Britkou Kelly
Holmesovou.

Překážkářka Deversová překvapivě vypadla
Američanka Gail Deversová přišla o šanci stát se počtvrté mistryní světa, když v semifinále běhu na 100 metrů překážek klopýtla uprostřed trati a skončila až třetí. Do finále šly dvě nejlepší překážkářky a dvě s časem, ale Deversové její výkon na
postup nestačil.

Olga Jegorovová z Ruska neobhájí titul v běhu na 5000 metrů, neboť vypadla v rozběhu, v němž obsadila až desáté místo. Jednatřicetiletá vytrvalkyně před triumfovala dvěma lety v Edmontonu přesto, že krátce před šampionátem měla pozitivní test na zakázaný erytropoietin. Kvůli procedurálním chybám při dopingové kontrole však mohla dál závodit, což se nelíbilo některým fanouškům i jejím soupeřkám.

Katar má první historické zlato
Historicky první zlato z atletického mistrovství světa pro Katar získal v běhu na 3000 metrů překážek Saif Saíd Šahín, který ještě před několika týdny závodil jako Stephen Cherono za Keňu.

Na začátku srpna však lídr světových tabulek ve steeplu a na pětce změnil občanství za lukrativní nabídku - doživotní měsíční rentu ve výši 1000 dolarů. Ve finále si Šahín se svými soupeři pohrál. Obhájce titulu Reuben Kosgei z Keni odstoupil tři a půl
kola před cílem, Šahínův starší bratr Abraham Cherono doběhl pátý.

Finále:
800 m - ženy - :
1. Mutolaová (Moz.) 1:59,89, 2. Holmesová (Brit.) 2:00,18, 3. Chruščeljovová (Rus.) 2:00,29, 4. A. Ait Hammouová (Mar.) 2:01,09, 5. Gesellová (Něm.) 2:01,84, 6. Cumminsová (Kan.) 2:02,48, 7. Serwaaová (Ghana) 2:03,24, Grafová (Rak.) nenastoupila
Kvalifikace a rozběhy:
Rozběhy  - ženy - 200 m (vítězky):
I. Blocková (Ukr.) 23,13, II. Hurtisová (Fr.) 22,51, III. Whiteová (USA) 22,97, IV. Kravčenková (Ukr.) 22,78, V. Kapačinská (Rus.) 22,90, VI. Onyaliová-Omagbemiová (Nig.) 22,80. 
kvalifikace - ženy - kladivo:  1. Montebrunová (Fr.) 71,36, 2. Morenová (Kuba) 70,91, 3. Kuzenkovová (Rus.) 69,53, 4. Heidlerová (Něm.) 67,46, 5. Melinteová (Rum.) 67,27, 6. Scottová (Trin.) 67,27, 7. Mahonová (Kuba) 67,25, 8. Skolimowská (Pol.) 66,38, 9. Keilová (Něm.) 66,30, 10. Priceová (USA) 66,13, 11. Shawová (Brit.) 66,10, 12. Jüan Ku (Čína) 66,02, ...39. Vrbenská (ČR) 57,73 - nepostoupila.
400 m př. - rozběhy - muži - (vítězové):
I. Iakovakis (Řec.) 48,76, II. Woody (USA) 48,53, III. Thompson (Jam.) 48,63, 2. Mužík (ČR) 48,88 - postoupil, IV. Sánchez (Dom. rep.) 48,43, V. Herbert (JAR) 48,55, ...4. Tesařík 49,09 - postoupil. 
200 m - meziběhy - ženy - (vítězky): I. Edwardsová (USA) 22,66, II. Whiteová (USA) 22,67, III. Hurtisová (Fr.) 22,70, IV. Blocková
22,67.
5000 m - ženy - (postupující do finále): I. 1. Masaiová (Keňa) 14:45,35, 2. Dibabaová (Et.) 14:45,96; 3. Jing-ťie Sun (Čína) 14:46,73, 4. Dominguezová (Šp.) 14:48,33, 5. Ouazizová (Mar.) 14:52,66, 6. Samitovová (Rus.) 14:58,88, 7. Mondorová (Kan.) 14:59,68, II. 1. Abeylegesseová (Tur.) 14:54,95, 2. O'Sullivanová (Ir.) 14:55,50, 3. Adereová (Et.) 14:56,01, 4. Ochichiová (Keňa) 14:56,63, 5. Zadorožná (Rus.) 14:56,70, 6. Szabóová (Rum.) 14:56,70, 7. El Kamchová (Mar.) 15:00,61, 8. Babcocková (Kan.) 15:01,48.
100 m př. - ženy - semifinále (postupující do finále): I. 1. Felicienová (Kan.) 12,68, 2. Goldingová-Clarkeová (Jam.) 12,84, II. 1. Fosterová (Jam.) 12,65, 2. McKelvyová (USA) 12,77, 3. Trywianská (Pol.) 12,79, 4. Alozieová (Šp.) 12,81, III. 1. Adamsová (USA) 12,78, 2. Girardová (Fr.) a Dixonová (Jam.) obě 12,85.
Kvalifikace
Kladivo - kvalifikace:
  1. Montebrunová (Fr.) 71,36, 2. Morenová (Kuba) 70,91, 3.
Kuzenkovová (Rus.) 69,53, 4. Heidlerová (Něm.) 67,46, 5. Melinteová (Rum.) 67,27, 6. Scottová (Trin.) 67,27, 7. Mahonová (Kuba) 67,25, 8. Skolimowská (Pol.) 66,38, 9. Keilová (Něm.) 66,30, 10. Priceová (USA) 66,13, 11. Shawová (Brit.) 66,10, 12. Jüan Ku (Čína) 66,02, ...39. Vrbenská (ČR) 57,73 - nepostoupila.

Medailová bilance po čtyřech dnech:
1. Bělorusko 3 0 3 6  
 . Rusko   3 0 3 6 
3. USA  2 3 0 5 
4. Etiopie  2 2 1 5 
5. Švédsko  2 1 0 3 
6. Ekvádor  1 0 0 1 
 . Litva  1 0 0 1 
 . Mozambik  1 0 0 1 
 . Katar  1 0 0 1 
 . Svatý Kryštof a Nevis 1 0 0 1 
 . JAR  1 0 0 1 
12. Maďarsko 0 2 0 2 
13. Francie  0 1 1 2 
  . Británie 0 1 1 2 
  . Řecko  0 1 1 2 
  . Španělsko 0 1 1 2 
17. Kamerun  0 1 0 1 
  . Kuba  0 1 0 1 
  . Německo  0 1 0 1 
17. Irsko  0 1 0 1 
  . Keňa  0 1 0 1 
  . Trinidad a Tobago 0 1 0 1
23. Ukrajina 0 0 2 2 
24. Bahamy 0 0 1 1 
  . Kanada 0 0 1 1 
  . Čína 0 0 1 1 
  . Itálie 0 0 1 1 
  . Japonsko 0 0 1 1 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze