Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muži versus vlny, aneb jak jezdí nejlepší surfaři

Surfařská O’Neill Cold Water Classic Series | foto: O’NEILL

2 2009
Vypadá to jako parádní letní zábava, ale surfařům může být i pořádná zima. To když zamíří třeba do Kanady. Prozatím však v rámci série Cold Water Classic závodili v australské Tasmánii. Podívejte se, jak jezdí elitní profesionálové.

Závody Cold Water Classic se jezdí od roku 1987, ale teprve letos byly spojeny v sérii pěti klání na čtyř kontintentech. Její vítěz získá prémii 50 tisíc dolarů, tedy více než milion korun. K tomu se závodí o prize money v každé "etapě", v případě Tasmánie si surfaři dělili více než tři miliony korun.

Rozhodčí hodnotí to, jak dlouho se surfař dokáže udržet na vlně. A samozřejmě triky. Vyhrál jedenadvacetiletý Jordy Smith. Přezdívá se mu jihoafrický Kelly Slater. Nejen proto, že se narodil ve stejný den jako slavný předchůdce. Ale dosáhl také lepších výsledků než Slater ve stejném věku.

Australský závod má v sérii nálepku: ten nejjižnější. Naopak nejvíc na severu je klání ve Skotsku. Za nejdivočejší destinaci bývá kvůli proměnám počasí považována Jižní Afrika. "A je tam plno skalisek, zátok a malých zálivů, které nabízejí úžasné možnosti. Mým nejoblíbenějším místem je Misty Cliff, kde jsou jedny z největších vln na světě," říkal o své domovině Smith.

Na podzim v Kanadě, kde se pojede poprvé, budou závodníky čekat nejen velryby, ale také sníh a voda o teplotě osm stupňů Celsia. Série končí na tradičním surfařském místě: Santa Cruz Steamer Lane v Kalifornii.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze