Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Muži se ve finanční krizi drží, ženský profesionální golf skomírá

Craig Castrale jako caddie své ženy Nicole (zády vlevo) při Solheim Cupu 2009. | foto: Profimedia.cz

2 2010
Nejchmurnější předpovědi na uplynulý rok profesionálního golfu se nenaplnily. Je to nejhorší už za námi? ptá se nejeden fanoušek, i když obavy spíš pociťují lidé, zodpovědní za chod velkých okruhů. Ten ženský je na tom o poznání hůř.

Při zveřejnění rozpisu turnajů na sezonu 2010 komisionář PGA Tour Tim Finchem prohlásil, že situace je "poměrně dobrá". Tedy pokud se vezme v úvahu, jak velký pokles americká ekonomika zažila.

PGA Tour

Nicméně poprvé od 70. let minulého století poklesl součet ročních dotací. A Finchem předpovídá větší propad: "Je možné, že do konce roku 2010 přijdeme o pár další turnajů a ztratíme některé sponzory. Snad je budeme schopni nahradit jinými." Jako příklad uvádí Buick Open, který ztratil hlavního sponzora, ale byl nahrazen turnajem Greenbrier Classic.

Před letošní sezonou panovaly poměrně velké obavy, protože zhruba třetina hlavních sponzorů turnajů PGA Tour byla z finančního sektoru, dva z pojišťovnictví a šest z automobilového průmyslu, což jsou obory značně zasažené recesí.

Typická figurka pro vozy Buick na trofeji a Tiger Woods, vítěz posledního turnaje v Grand Blanc.

Vyhlídka na rok 2010 nicméně nevypadá zvlášť černě. V rozpisu na příští rok je 46 turnajů (v roce 2009 jich bylo 48) a dotace by se měly udržet na loňské úrovni. Dva turnaje po odstoupení Buicku zmizely, nicméně místo se podařilo uzavřít šestiletou smlouvu na pořádání Greenbrier Classic v Západní Virginii.

"Na rok 2010 máme solidní rozpis a snad se nám podaří uspět podobně jako v případě Greenbrieru, ale velmi pravděpodobně o některé sponzory přijdeme," dodává Finchem. "Je nám jasné, že rozpočty firem jsou stále dole a jistě bude nějakou dobu trvat, než dojde k zlepšení. Už teď se ale rýsují možnosti k prodlužovaní kontraktů v horizontu dvou nebo tří let, takže budoucnost vidím optimisticky."

Faktor Tiger

Samozřejmě se nedá pominout vliv skandálu kolem světové jedničky Tigera Woodse. Když chyběl osm měsíců po operaci kolena, divácký zájem o turnaje klesl o plných 36 procent. Jeho návrat byl v těžkých ekonomických časech vítanou vzpruhou. Turnaje, ve kterých hrál, měly v USA o 93 procent vyšší televizní sledovanost než ty, na kterých nebyl.

Tiger Woods odchází.

Woods si dal od golfu časově neomezenou přestávku, podle mnohých navíc poškodil image golfu. "Nemyslím si to," tvrdí komisionář Finchem. "Vždyť golf se hraje už pět set let a každým rokem roste. Lidé si podle mě uvědomují, že tohle je záležitost osobního života jednoho člověka. Golfová hra byla větší než sám Jack Nicklaus, když Jack dominoval. A je větší než Tiger i v období, kdy Tiger dominuje."

Finchema víc než Woodsova absence trápí čistě ekonomické faktory, i když uznal, že sledovanost turnajů utrpí.

Ženské problémy

Ženský profesionální golf měl problémy už v roce 2008, kdy ztratil čtyři titulární sponzory, a loni byla situace ještě horší. Jestliže prize money v mužském golfu klesly vlastně zanedbatelně z 279 milionů dolarů na 275 a počet turnajů ze 49 na 48, ženská LPGA zažila letos nesrovnatelně drsnější propad.

Prize money klesly ze 64 milionů dolarů na 47 milionů, což je pokles o téměř 27 procent. Místo 34 turnajů z roku 2008 se jich hrálo už jen 27 a letos tento počet klesne zhruba na 23 či 25 turnajů, což je nejméně od roku 1971. To už vypadá jako pořádné trable.

Natalie Gulbisová na Wegmans LPGA.

Finanční potíže byly jedním z důvodů, proč v červenci po čtyřech letech ve funkci předčasně rezignovala komisionářka LPGA Carolyn Bivensová. Ta byla hráčkami kritizována za to, že nebyla schopna správně vyjednávat se sponzory a zavinila odchod některých z nich.

Skupina špičkových hráček, v jejichž čele byla světová jednička Lorena Ochoaová, napsala oficiální dopis, ve kterém uvedla, že celosvětová ekonomická krize není jediným důvodem, proč je na tom LPGA tak špatně. Ať už je důvod jakýkoli, série má před sebou hodně náročný rok, může být do značné míry i zlomový.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze