Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Může Sáblíková znovu vládnout olympiádě? Teď možná i na kole

Martina Sáblíková při překonání rychlostního rekordu - Rychlobruslařka Martina Sáblíková při překonání cyklistického rychlostního rekordu. | foto: Jan Adamec, MF DNES

23 2010
V rychlobruslení vyhrála, co mohla: olympiádu, mistrovství světa i světový pohár. Co vymyslí rychlobruslařská královna Martina Sáblíková teď? Může jet na olympiádu i v roli cyklistky? diskutuje se po jejím triumfu v republikovém šampionátu v časovce.

Byla bych moc šťastná, říká ona sama jen čtyři měsíce po zlatém vystoupení ve Vancouveru. Do her v Londýně 2012 zbývají dva roky.

"To je ještě dlouhá cesta," uvědomuje si Sáblíková. "V cestě stojí hodně kvalifikací, závodů, nechala bych to otevřené. A taky to, co se povedlo letos, nemusí za rok platit. Navíc když si vzpomenu, jaké nervy byly ve Vancouveru, jsem ráda, že mě olympiáda ještě nějaký pátek nečeká."

Královna ledových oválů zostudila během šampionátu v Holíči všechny profesionální cyklistky, nejbližší pronásledovatelka Martina Růžičková v mistrovském závodě měla ztrátu 46 sekund.

"Má to v nohou, v plících," chválila šampionku z ledu.

Jenže za gratulacemi se skrýval i smutek. Vždyť Růžičková (a další poražené) má na kole natrénováno tisíce kilometrů a celou zimu se nepřipravuje na nic jiného.

To Sáblíková před mistrovstvím na kole seděla tři týdny. A našlapala (údajně) necelé čtyři stovky kilometrů.

"Pořád je hodně co zlepšovat," tvrdí přesto trenér Petr Novák. "Rád si nechám poradit."

Sáblíková má teď šanci dostat se až na mistrovství světa v časovce, které na přelomu září a října hostí Melbourne.

Nominační kritéria ještě nejsou cyklistickým svazem stanovena. "Ale proč Martinu nevyslat někam, kde je šance na úspěch," tvrdil Jozef Regec, šéf svazové komise silniční cyklistiky.

Jenže to se asi Sáblíková bude muset připravit na zášť od specialistek, když jim teď leze do zelí. "Tu od cyklistů žádnou necítím," kroutí hlavou Novák. "Naopak mě povzbuzují: Jdi do toho, má to smysl."

Další otázkou bude, jak se rychlobruslařce podaří zkombinovat zimní (prioritní) sezonu s tou letní (doplňkovou). Světový pohár na ledových oválech startuje v polovině listopadu, tedy jen měsíc a půl po šampionátu v Austrálii.

"Trenér říká, že mě do ničeho nutit nebude," povídá Sáblíková. "Ale i v tréninku jezdíme měřené úseky na kole. Tak jestli pojedu čtyřicet minut s klukama jen tak, nebo si dám závod..."

"Mě poolympijská sezona tolik netíží," dodává Novák. "Ale pro olympijskou účast v cyklistice bychom museli udělat něco navíc, to znamená aspoň o padesát procent víc. To by Martina musela mít tři tisíce kilometrů v nohou a ne čtyři sta."

Ať se rychlobruslařská hvězda na letošní mistrovství světa dostane, nebo ne, o účasti v Londýně rozhodne stejně až šampionát v roce 2011.

Pojede si po něm Sáblíková pro třetí olympijské zlato?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze