Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Musí to být nedorozumění, říká Machura k synovu podezření z dopingu

Koulaři Remigius Machura mladší a starší. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2010
Sám kdysi dostal distanc. Dopoval jsi, je konec, slyšel koulař Remigius Machura. Jeho syn Remigius má teď stejný problém. V jeho těle se objevilo nadměrné množství růstového hormonu, zjistili dopingoví komisaři. Hrozí mu dva roky zákazu činnosti.

"Půjdu si vyslechnout disciplinárku, ale pořád věřím, že jde o nějaké nedorozumění," tvrdí otec Machura. "Za kluka dám ruku do ohně."

Takže nevěříte, že syn mohl dopovat?
Musel by být blázen, kdyby něco bral. Na tréninky chodí každý den kolem antidopingového výboru, mají ho nadosah.

Přesto s ním atletický svaz zahájí disciplinární řízení pro porušení dopingových pravidel.
Musí to být nedorozumění! Jsou to hormony vlastní lidskému tělu, jejich hladina v něm kolísá. Je smůla, že kluka zastihli v přípravě, mohl být i na dietě, ve stresu. Ale bacha, super na tom je, že u té látky je sice stanovena hranice, kde už se jedná o doping, ale ani ta není pevná.

Mohla nastat chyba na straně českých komisařů?
Já je nechci hodnotit, mají mezinárodní akreditaci, otázka, jestli se budou řídit citem a argumenty obhajoby, nebo tím, že někdo stanovil nějaké hranice. Myslím, že by neměli doslova poslouchat směrnice. Podívejte se na případ koulaře Mence (v roce 1998 dvouletý zákaz činnosti za nález anabolického steroidu stanozololu), komise tehdy nedala na názor odborníků, ale šli přesně podle toho, co někdo stanovil. I když Míra se snažil dokázat opak.

Vy byste doping povolil, jak zaznívá z mnoha stran?
To je složité! Odhaduju, že 95 procent populace užívá nějaké povolené, nebo nepovolené látky. A mě přijde nefér, že sportovec, který je nemocný a chce se léčit, tak si nemůže vzít léky, protože jsou na těch seznamech zakázaných látek. Beru v potaz, že na doping se teď svalují některá úmrtí sportovců, ale tohle byl hormon produkovaný tělem.

A kdyby syn dostal dva roky zákazu startů, byl by to konec kariéry? Je mu 24.
To nevím, bude záležet na něm. Ale kluk má teď ze sportu ohromnou radost a nevím, jestli by mu ji přinášel i potom. Když bude chodit na trénink a bude se neustále bát, aby se mu zase nestalo něco podobného.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze