Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MS ve snookeru začíná: Selbyho bolí záda, O´Sullivan nespí

Mark Selby se raduje z titulu mistra světa ve snookeru. | foto: AP

17 2015
Snookeroví fanoušci se dočkali, start mistrovství světa 2015 se konečně přiblížil. Celý snookerový svět obrací pozornost do anglického Sheffieldu, kde se bude již po osmatřicáté bojovat o starobylou trofej. Nejprestižnější turnaj roku se rozehraje v sobotu 18. dubna, jméno nového světového šampiona bude známé 4. května.

Do divadla Crucible je tradičně pozváno šestnáct nejlepších hráčů světa, které doplní další šestnáctka vzešlá z kvalifikace.

Světová asociace pro každé MS připraví nějakou novinku a letos tomu není jinak. Poprvé se do kvalifikace mohl přihlásit jakýkoli bývalý mistr světa a poprvé byl kvalifikační turnaj zpřístupněn amatérským hráčům. Kvalifikace je těžkou zkouškou pro všechny, ať už otřelé profesionály nebo nadějné amatéry. Do divadla se dostanou jen ti nejlepší.

Loňský titul vybojoval po neuvěřitelném zvratu Mark Selby, který přehrál fenomenálního Ronnieho O´Sullivana. Oba patří do nejužší špičky favoritů i letos, ale... Přestože se samozřejmě snaží dosáhnout nejlepší formy před nejdůležitějším turnajem, existují vlivy, které mohou jejich plány zhatit.

Obhájce Selby si na posledním turnaji, jenž těsně mistrovství světa předcházel, stěžoval na bolesti v šíji. Není to poprvé, kdy ho „berou záda“. Společně s fyzioterapeuty se snaží do začátku turnaje bolesti odstranit nebo alespoň co nejvíce zmírnit.

Loňský finalista O´Sullivan je díky svému umu a pověsti favorizován v každém turnaji, do kterého nastoupí. A většinou předpoklady široké obce fanoušků naplní beze zbytku. Pracuje na sobě, jak jen může, poctivě trénuje, denně chodí běhat, spolupracuje s psychologem. Všechno vypadá dokonale, jenže i on má své problémy. Nedávno se svěřil s poruchami spánku - insomnií. Vyčerpávající nemoc ho může na tak dlouhém turnaji, jakým je mistrovství světa, vyřadit ze hry o titul.

Mark Selby během finále mistrovství světa ve snookeru.

Mark Selby

Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan

„Skvrny na slunci“ lze najít i u dalších kandidátů na snookerový trůn. Čínský drak Ding poslední dobou nehraje tak dobře jako dřív. Důvod je prostý - Ding si našel přítelkyni. Bohužel si ji nenašel v Sheffieldu, kde pobývá po většinu roku, ale v Číně. Permanentní cestování přes celou zeměkouli jej od snookeru odvedlo, v jeho mysli už nezabírají barevné koule první místo.

Mezi favority se nepochybně řadí Neil Robertson. Australský fenomén je ve skvělé formě, což dokazuje na turnajích. Poslední dobou však podle expertů snadno znejistí: pár netrefených koulí a je na několik framů u stolu „nováčkem“.

Kdo dál? Shaun Murphy letos zazářil. Na Ruhr Open zahrál 147 a o maximální náběh se pokoušel každý zápas, několikrát skončil až v barevné dohrávce. Titul z Sheffieldu už má, takže by neměl být z jedinečného prostředí nervózní. I on je ale poslední dobou méně výkonný. Jako by špatně načasoval formu a ta zůstala v Mülheimu.

Co ukáže Judd Trump? Letos byl již šestkrát ve finále. A ne v ledajakých. Za nejlepší zápas posledního desetiletí se považuje finále Champion of Champions. V něm sice s Ronniem O´Sullivanem 10-7 prohrál, oplatil mu to však na World Grand Prix. Trump ustoupil od své extrémně útočné hry. Podobně to udělal před několika lety Robertson a nakonec z toho byl světový titul. I on má ale pihu na kráse. Ty boty...

Překvapit však může kdokoliv. Vzpomeňte na kvalifikanta Murphyho, na kterého nikdo nestačil. Stát se to může i letos. Na konci turnaje bude jen jeden, kterého nikdo nezdolá. Kdo to bude?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze