Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MS ve snookeru: triumfuje O'Sullivan, Ting, nebo někdo třetí?

Ronnie O'Sullivan | foto: AP

18 2014
V sobotu 19. dubna začíná mistrovství světa ve snookeru. Nejprestižnější turnaj sezony lze charakterizovat jednoduchou otázkou: kdo se úspěšně postaví "Raketě"? Do Mekky snookeru - divadla Crucible v anglickém Sheffieldu - se sjedou nejlepší hráči světa, ale v samém centru dění bude opět obhájce prvenství a pětinásobný šampion "Raketa" Ronnie O'Sullivan.

Fenomenální O'Sullivan je nepochybně favoritem číslo jedna. Po výhře v roce 2012 si dal roční pauzu a každým dnem se čekalo oznámení o jeho odchodu do snookerového důchodu. Nestalo se. Ronnie se do Sheffieldu po dvanácti měsících vrátil a… opět zvítězil.

Letos se na pár turnajích ukázal a jak jsme u něj zvyklí, bylo se na co koukat, popáté triumfoval na Masters a potřetí ve Walesu, kde finále korunoval dalším (dvanáctým!) maximálním náběhem v kariéře. Kdyby se mu povedla další obhajoba, stane se šestinásobným mistrem světa. Takovým přízviskem se může pochlubit jen nejužší hrstka hráčů.

Ronnie se stal ikonou dnešního snookeru. Jeho dravý styl s fantastickými strky a přesnými pozicemi nenechává nikoho chladným. Ronnie ale nejen snooker nenapodobitelně hraje. Je zároveň jeho ambasadorem. V televizním magazínu Ronnie O´Sullivan Show nabízí divákům jedinečný a dosud nevídaný pohled na snooker, hru, kterou miluje. Ronnie představuje snookerové techniky, turnaje, hráče, kteří ho inspirovali a také připravuje exkluzivní rozhovory se svými kolegy.

Po O'Sullivanovi se bude v kuloárech nejčastěji zmiňovat jméno čínského talentu Ting Ťün-chuej (Ding Junhui). Tento mladík hraje technicky nejvyzrálejší snooker současnosti. Jediné, co ho v minulosti brzdilo, byla neschopnost vypořádat se s myšlenkou na možnou prohru. V letošní sezoně už ale jasně dokázal, že tato slabina zmizela. Ting vyhrál pět velkých turnajů, čímž vyroval rekord legendárního Stephena Hendryho.

Čína je zemí snookeru zaslíbená a pravděpodobně se hodně přiblížil den, kdy čínský hráč vyhraje mistrovství světa. Světová dvojka Ting má k tomuto primátu našlápnuto, nebude-li to letos, za rok přijede znovu a jako ještě větší favorit.

A kdo ví, možná se i MS v blízké budoucnosti bude konat v Číně, dnes by to ještě byla téměř svatokrádež, ale ekonomická hlediska a zvyšující se popularita snookeru v Číně nelze opomíjet.

Jednoduché to ale Ronnie a Ting Ťün-chuej rozhodně mít nebudou. V Crucible Theatre bude hrát 32 nejlepších hráčů světa. A s klidným svědomím můžeme označit za možného budoucího vítěze řadu z nich, do bitvy o titul mohou zasáhnout především hráči, kteří právě na mistrovství světa obvykle hrají skvěle - Carter, Murphy, Robertson (jednička na světovém žebříčku), Trump a tak bychom mohli pokračovat dál a dál.

Kdo si z divadla Crucible odnese trofej, kterou před více než 70 lety koupil Joe Davis (a první MS sám uspořádal a také ho vyhrál), se dá jen těžko tipovat.

Za více než 30 let se v malém divadle s méně než tisícovkou míst psala snookerová historie. Nejinak tomu bude i letos. Nejstarší stále trvající snookerový turnaj se rozehraje v sobotu 19. dubna a bude to sedmnáctidenní snookerový maraton.

Každý hráč, ať už je v divadle Crucible poprvé nebo naposledy, se bude snažit dostat ze sebe to nejlepší. Svět zeleného plátna a barevných koulí čeká přehlídka uchvacujících soubojů a byla by velká škoda ji vynechat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze