Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MS ve sjezdu na divoké vodě mají Vary

24 2006
Praha - Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě se bude konat od 12. do 17. června v Karlových Varech. Mezinárodní kanoistická federace (ICF) původně přidělila MS městu Bala, ale Britové se pořadatelství vinou nedostatku financí vzdali. "Tak jsme oslovili i Českou republiku," řekl na tiskové konferenci v Praze šéf sekce sjezdu na divoké vodě při ICF Jens Perlwitz.

Program šampionátu orámuje série doprovodných závodů, koncertů, zábavných akcí i večírků.

Podnik Kanoe Mattoni 2006, jenž  byl v minulosti čtyřikrát závodem Světového poháru a jednou i mistrovstvím  Evropy, se letos při svém devátém pokračování dočkal nečekaného povýšení a prvně v historii se na řece Teplá poperou nejlepší sjezdaři světa o tituly.

Česká republika se ucházela o organizaci šampionátu, ale ve výběrovém řízení prohrála. "Jsem rád, že to Češi vzali," prohlásil německý funkcionář.

Mínusem pro české pořadatele je malý spád řeky, čímž klesá obtížnost trati. Organizátoři v minulosti přidali několik umělých překážek a letos jim nahrává do not i množství sněhu, jež naplní po roztátí přehradu Březová, odkud se reguluje průtok. Řekou by mělo protékat přibližně dvacet krychlových metrů vody za sekundu.

Čeští vodáci si na tuzemské trati dělají zálusk na historický úspěch. "Rádi bychom poprvé v historii vyhráli hodnocení zemí," netajil se kouč týmu Robert Knebel. Domácím budou nahrávat znalost trati i zkušenosti. Získat další dva individuální tituly se pokusí Michala Mrůzková-Strnadová, mnohonásobná mistryně světa, či adepti na cenné kovy kajakáři Kamil Mrůzek a Tomáš Slovák. Samozřejmostí budou útoky na tituly v hlídkách.

Pořádnou porci si pro letošní rok naložila Mrůzková-Strnadová, která je v těchto dnech na soustředění v Itálii s rychlostními kanoisty a přijde o víkendu o jedinou možnost na Teplé trénovat. "Ale tu trať zná a je natolik zkušená, že to zvládne," nedělal si starosti Knebel.

Kajakářka pojede letos kromě MS ve sjezdu také mistrovství světa i Evropy v rychlostní kanoistice. Evropský šampionát na "rovné" vodě se navíc koná rovněž v tuzemsku, na račickém kanálu.

Šampionát začne ve středu klasickým závodem, ale už v pondělí při zahájení vystoupí skupina Mňága a Žďorp. V pátek se pojede sprint a v sobotu soutěž hlídek.

Doprovodným programem bude i veřejný závod, soutěž v eskymáckých obratech či romantická noční plavba na kanoích. Zpívat na kolonádě budou také Lenka Dusilová, No Name, Wohnout, Anna K. či Monkey Business. Součástí programu bude i vodní karneval a hned několik večírků na zámku Bečov.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze