Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obhajoba nevyšla. Oštěpař Veselý skončil ve světovém finále osmý

Vítězslav Veselý ve finále oštěpařů na MS v Pekingu | foto: AP

26 2015
Před dvěma lety slavil oštěpař Vítězslav Veselý světové zlato v Moskvě, obhajoba v Pekingu mu ale nevyšla. Jeho nejdelší pokus byl třetí - 83,13 metru, což mu stačilo na osmé místo. Zvítězil Keňan Julius Yego, který hodil nejlepší výkon roku 92,72 metru.

V kvalifikaci hodil Veselý prvním hodem 83,63 metru, pohodlně si zajistil postup a říkal: „Chci jednu z medailí.“

On-line

Finále jsme sledovali v podrobné reportáži

Nakonec ale obhájce titulu nezískal ani jednu. 

Bylo to pro něj trápení - od prvního pokusu až do konce. Vedoucí muž Diamantové ligy zůstal daleko za svým letošním maximem 88,18 metru z Birminghamu.

Zato jeho soupeři se přetahovali v úchvatné bitvě.

Yego hodil nejlépe za posledních 14 let

Druhá série - a oštěp Egypťana Abdelrahmana letí na 88,99 metru.

Třetí série - a ruce Keňana Yega vystřelí nad hlavu. Není divu: jeho velehod má délku 92,72, tak dobrý výkon nikdo od roku 2001 nepředvedl. 

Zlatá Hejnová

Přečtěte si o obhajobě.

Chvíli předtím se Vítězslav Veselý po nepovedených prvních dvou pokusech zlepší alespoň na 83,13 metru - a napjatě čeká. V průběžném pořadí spadne na osmé místo. Ví, že stačí jediný lepší pokus a užší finále ho mine.

Nakonec mezi nejlepší osmičkou zůstane, ale zároveň už se nezlepší. Ve čtvrté sérii hodí 81,45, v páté 82,98, šestý pokus si ani měřit nenechá. Kroutí hlavou, protahuje obličej.

Chtěl víc.

Ale medaile visí mnohem výš. Bronzovou si hodem 87,64 urve zkušený Fin Pitkämäki, na Abdelrahmana a Yega už však nikdo nemá.

„Cítil jsem se dobře, i před kvalifikací. Ale když jsem rozběhl rychleji, už jsem se neorientoval. Po prvním pokusu mi najel do mozku nějaký program, všechno jsem doskakoval do pádu, což je známka toho, že jsem se bál přešlapu. A už se to vezlo. Všechny hody jsem skončil na držce a nechytil jsem ani jeden pokus,“ nechal se slyšet Veselý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze