Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze se poprvé létalo o tituly mistrů světa ve větrném tunelu

Mistrovství světa v indoor skydivingu v pražských Letňanech. | foto: Hurricane Factory Prague

26 2015
Opět jeden sport uspořádal své premiérové mistrovství světa: indoor skydiving. Rozumějte: létání ve větrném tunelu. A hostitelem premiéry byla o víkendu Praha, přesněji jediný větrný tunel v Česku, který se nachází v Praze-Letňanech.

Na světovém šampionátu, který zaštiťuje světová letecká federace FAI, se představilo 202 závodníků z 23 zemí. Tituly se rozdělovaly v různých kategoriích v rámci čtyř hlavních disciplín - Skupinová formace, Vertikální skupinová formace, Dynamika a Freestyle.

Nejlepší tým z české reprezentace, Mad Ravens, vybojoval na domácí půdě stříbro v kategorii Dynamic 4Way. Nejúspěšnější byli na šampionátu Francouzi se dvěma tituly.

„Čeští sportovci věřili, že jim domácí prostředí pomůže, a nakonec skončili několikrát pod stupni vítězů. Ale pro mě jsou to hrdinové,“ tvrdil ředitel šampionátu Jiří Blaška. „Ve chvíli, kdy se ostatní soustředili jen na výkony, naši závodníci totiž pomáhali s organizací.“

Mistrovství světa v indoor skydivingu v pražských Letňanech.
Mistrovství světa v indoor skydivingu v pražských Letňanech.

V úvodní den dvoudenní akce se v letňanské hale létalo nepřetržitě dokonce více než 17 hodin. V disciplíně Freestyle vybojovala titul finská reprezentantka Inka Tittová, která líčila: „Jsem původně tanečnice, hrozně mě baví vytvářet nové kreace a pozice a tvořit stále nový a nový styl létání.“

Disciplína freesryle měla i speciální hodnocení. Mimo regule šampionátu totiž vyhlašovala svého vítěze také speciální VIP porota, do které zasedli choreografka Oaša, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda a akrobatický letec Martin Šonka. Ten říkal: „Mně se nejvíc líbily dynamické pasáže s rotacemi kombinované se statickým zastavením na místě.“ Jejich vítězem se stal Rus Leonid Volkov.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze