Brazilský basketbalista Cristiano Felício u míče v osmifinálovém duelu s USA.

Brazilský basketbalista Cristiano Felício u míče v osmifinálovém duelu s USA. | foto: Reuters

Američané nedali Brazilcům šanci. České basketbalisty čeká Austrálie

• 242
Američtí basketbalisté nezklamali českou reprezentaci a v závěrečném utkání osmifinálové skupiny přehráli Brazílii 89:73. Pro český tým to znamená báječnou zprávu. I přes porážku 77:84 s Řeckem si zahrají čtvrtfinále světového šampionátu, ve kterém vyzvou ve středu v Šanghaji od 15:00 Austrálii.

Výběr trenéra Ronena Ginzburga díky lepšímu skóre skončil na druhém místě tabulky za obhájci titulu z USA.

Český tým na šampionátu startuje poprvé od účasti Československa v roce 1982.

Československo se na mistrovství představilo čtyřikrát a jeho nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 1970.

Američané se rozjížděli pomalu, ale nakonec neprohráli ani pátý zápas na turnaji. Pětinásobní mistři světa po první čtvrtině vedli jen o tři body a v poločase o čtyři. Jenže poté favorité zabrali, v průběhu závěrečné čtvrtiny vedli až o 21 bodů a Brazilci už skóre jen zkorigovali.

ONLINE: USA vs. Brazílie

zápas jsme sledovali v podrobné online reportáži

Šestnácti body se na vítězství USA podíleli Myles Turner a Kemba Walker, za poražené zaznamenal 21 bodů Vítor Benite. Američané, kteří usilují o šestý titul, se ve čtvrtfinále utkají s Francií. Zbývající dvojice tvoří Španělsko - Polsko a Argentina - Srbsko.

Sestřih ze zápasu USA - Brazílie:

Austrálie zdolala Francii, Litva přehrála Dominikánce

Australané na závěr osmifinálové skupiny L zdolali Francii 100:98. Dramatický zápas o první místo v tabulce rozhodli až v posledních sekundách z trestných hodů.

Třiceti body přispěl k vítězství Patty Mills. Rozehrávač San Antonia, který je nejlepším australským střelcem, si vylepšil své dosavadní maximum na turnaji. Velký podíl na výhře měli další hráči z NBA. Joe Ingles z Utahu dal 23 bodů, Aron Baynes zaznamenal 21 bodů a pět doskoků.

Sestřih ze zápasu Austrálie - Francie:

Bronzovým medailistům z minulého světového šampionátu Francouzům nepomohlo 31 bodů a šest doskoků Evana Fourniera a 26 bodů Nanda de Cola.

Australští basketbalisté, kteří v přípravě krátce před šampionátem ukončili téměř třináct let trvající neporazitelnost americké reprezentace, jsou v Číně stále bez prohry stejně jako USA, Argentina a Španělsko.

Basketbalisté Litvy zakončili své účinkování na mistrovství světa výhrou 74:55 nad Dominikánskou republikou. Duel hraný v Nankingu rozhodl o třetím místě v osmifinálové skupině L, oba týmy do něj vstoupily už bez možnosti postupu do čtvrtfinále.

Ve vítězném mužstvu nastříleli Lukas Lekavičius a Jonas Valančiunas po 19 bodech, pivot Memphisu Valančiunas přidal deset doskoků.