Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potit, fandit, kalit. Tak zvou pořadatelé na šampionát bikerů

Jaroslav Kulhavý na trati závodu SP v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2016
Necelé dva měsíce zbývají do startu největší cyklistické akce, která se kdy v České republice odehrála. Přípravy na mistrovství světa bikerů v Novém Městě na Moravě finišují.

„Ještě nějaké vstupenky máme,“ uklidňuje šéf organizačního výboru Petr Vaněk. „Ale je nejvyšší čas je koupit. Denně se jich nyní prodává pětkrát víc než před měsícem.“

Aktuálně už zmizela více než polovina vstupenek. Nejvíce pochopitelně táhnou oba víkendové dny, kdy se představí Kateřina Nash, Jaroslav Kulhavý nebo Ondřej Cink.

„Předpokládáme, že ve všední dny kapacita areálu úplně naplněná nebude, ale nespoléhal bych, že si lidé o víkendu koupí vstupenku až na místě,“ upozorňuje Vaněk. Pro děti měřící 140 centimetrů a méně je však vstup zdarma.

Kapacitu areálu se organizátoři budou snažit navýšit i třemi mobilními tribunami u sekcí Mitas Choice, Rock ́n ́Roll a Škoda Vertical Drop. Měly by pojmout až dva tisíce diváků. Za pět dnů očekávají návštěvu až 80 tisíců lidí.

Pro fanoušky organizátoři přichystali i kemp s kapacitou tisíc míst. Ta ale není nafukovací a už po týdnu od spuštění rezervací je z desetiny obsazená.

Loňský závod Světového poháru v Novém Městě byl vyhlášen tím vůbec nejlepším. Kvůli skvělým fanouškům i areálu, ve kterém už není potřeba dělat zásadní změny.

„Problémy s přípravou jako u olympiády v Riu nehrozí,“ usměje se Vaněk. „Někdy kolem 20. května začneme areál oplocovat a dělat mobilní věci.“

Kateřina Nash během závodu SP v Novém Městě

Kateřina Nash během závodu SP v Novém Městě

Trať ve Vysočina Aréně podstoupila jednu nucenou stavební úpravu. Nová sekce by měla eliminovat problémy s vystouplými kořeny. „Když zaprší, jsou nebezpečné. Proto to vyřešíme jejich překrytím štěrkem a novou sekcí s klopenými zatáčkami. Takový tobogán v lese, což bude zajímavá pasáž pro diváky a snad i zábava pro závodníky,“ přeje si Vaněk.

„Kromě toho je ještě třeba zpevnit některá vybržděná místa. Jinak žádné velké změny neplánujeme. Jedině snad zrušení dřevěné lávky v sekci Mitas Choice, kterou téměř nikdo nevyužíval. Místo toho povedou po kamenité sekci dvě dráhy,“ tvrdí ředitel okruhu David Hodr.

Finální varianta trati by měla být připravena začátkem června.

Na přelomu června a července se Nové Město na pět dnů promění ve sportovně-kulturní festival. Už ve středu proběhne autogramiáda největších hvězd šampionátu.

Večery fanouškům zpříjemní koncerty B-Side Bandu s Vojtou Dykem, Tří sester, Dana Bárty nebo kapely N.O.H.A.

Zazávodit si budou moci fanoušci během MTB rallye, která se uskuteční na přilehlých okruzích. Formát bude stejný, jako v automobilové soutěži - několik úseků, jejichž časy se budou sčítat. Pojede se i populární Night Race za umělého osvětlení nebo MTB Maraton. Pro mladší kategorie je pak na pátek připraveno mistrovství dětí a mládeže, do nějž budou startovat pod bránou světového šampionátu.

Pro fajnšmekry organizátoři chystají i možnost testování horských kol prestižních značek. „Potvrzeno máme asi dvanáct až třináct značek na testování,“ říká Vaněk. „Máme takové heslo: Potit, fandit, kalit. Byli bychom rádi, kdyby lidé přijeli ve středu a až v neděli odjeli. Chceme udělat mistrovství světa, které se lidem vryje do paměti.“Najdete na iDNES.czmobilní verze