Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Číslo 96. I to byla česká výhra v loterii jménem počasí

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová na zlatém stupni po sprintu na MS v Hochfilzenu. | foto: AP

11 2017
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Nedaleko od areálu stojí v Hochfilzenu vysoký tovární komín. Pokud kouř, který z něj stále vychází, míří přímo nahoru, jde o signál, že bude jasná obloha. Jakmile však začne kouř jít do stran, znamená to: počasí se mění.

K co nejpřesnějšímu odhadu podmínek, jaké budou panovat na trati, používají čeští trenéři a servismani pochopitelně mnohem preciznější prostředky. Přesto si občas musí vsadit v loterii jménem předpověď počasí. A jejich páteční sázka byla vysoká. Doslova i obrazně.

V MANŽELOVĚ NÁRUČI. Gabriela Koukalová s Petrem Koukalem v cíli sprintu na...

V MANŽELOVĚ NÁRUČI. Gabriela Koukalová s Petrem Koukalem v cíli sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu.

Nasadili Gabrielu Koukalovou až do poslední, čtvrté skupiny! Rozhodli se tak poté, co zkoumali podmínky při čtvrteční štafetě, ale i předpověď počasí na pátek na proslulém norském meteoserveru.

„Také během testování lyží bylo znát, že se s postupujícím odpolednem ta trať trochu zrychluje,“ vysvětloval šéftrenér Ondřej Rybář.

Dalším faktorem se stal vítr. Jak slunce klesalo a stín se měnil, měnilo se zároveň ve čtvrtek proudění vzduchu na střelnici. V závěru štafety se tam už vítr až tolik netočil.

Proto Rybář nahlásil Koukalovou, ale i Puskarčíkovou do čtvrté skupiny. Poté seděl a čekal, až proběhne losování. Ne, nebyl klidný. „Jsem zvědavý, co udělají ostatní týmy,“ říkal.

Brzy to uviděl černé na bílém.

Francouzi, Finové i Italové nahlásili své nejlepší ženy do první skupiny!

Češi a Norové do čtvrté. A Němci Dahlmeierovou do třetí.

„Jsem překvapený,“ přiznal.

Fotogalerie

Usoudil, že Francouzi, jejichž Marie hvězda Dorinová-Habertová si vylosovala jedničku, vsadili na jinou taktiku: „Nechtějí, aby dlouho čekala a aby ji rozhazovalo, jak závodí ostatní. Ale Gábina se rozhodit nenechá. Hledali jsme spíš, jak jí ušetřit nějakou vteřinku na trati.“

Když ve čtvrtek večer trenéři oznámili Koukalové, že má číslo 96, přijala to mlčky, beze slova, nicméně s úlekem v očích. Hned jí tedy pro uklidnění připomínali, jak už v minulosti vyhrála závod Světového poháru i se startovním číslem 69.

„Teď se ty číslice jen protočily, zase vyhraješ.“

Marie Dorinová-Habertová při úvodní ležce v závodě minula jednou, Kaisa Mäkäräinenová se čtyřkou na hrudi dokonce dvakrát, Dorothea Wiererová se šestkou rovněž. „Slunce jim teď svítí na střelnici nepříjemně do očí,“ všiml si šéf českého svazu Jiří Hamza.

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová na trati sprintu na MS v Hochfilzenu.

Podmínky na střelnici se opravdu postupně zklidňovaly. Jenže bude trať skutečně dostatečně rychlá? Nezačne se zpomalovat?

Obava zmizela, když Koukalová jako první projela úvodním mezičasem!

„Nezrychlilo se to tak, jak jsme doufali, ale zároveň ani ta trať Gábině neublížila,“ vykládal šéfservisman Tom Žídek.

Před startem z testovaných párů vybral pro Koukalovou lyže, na nichž nikdy v minulosti nevyhrála. „Zato vyhrála teď, to je podstatné!“

10.února 2017 v 20:45, příspěvek archivován: 10.února 2017 v 21:45

Když slaví Češi II: Nealko pivo pro šampionku a šéfservisman Tom Žídek, jehož zlaté ruce mají i zlatý podíl. https://t.co/r2eMzv9U1Y

Mistryně světa už se zbavila všech předstartovních obav. Zářila. Plakala štěstím. A říkala: „Chytrá volba ta šestadevadesátka byla.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze