Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nash útočila v Táboře na světový bronz. Pak přišel pád a sestup na 5. místo

Kateřina Nash se zdraví s diváky před cílem závodu mistrovství světa v Táboře. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

31 2015
Kateřina Nash si medaili z mistrovství světa cyklokrosařek v Táboře ani na druhý pokus neodveze. Sedmatřicetiletá Češka na ni velmi dlouho útočila, jenže její „prokletí posledního kola“ ji opět jednou na stupně vítězů nepustilo. Po pádu se propadla ze třetí na pátou příčku. Světovou šampionkou je Pauline Ferrandová-Prevotová z Francie.

Ve městě, kde kdysi vyrůstala, trénovala i závodila, Kateřina Nash tolik chtěla vylepšit svoji čtvrtou příčku ze šampionátu v roce 2012. Ještě v posledním kole srdnatě ujížděla za vedoucím duem Prevotová, Cantová a před nizozemskou cyklistickou legendou Vosovou.

Jenže v závodě, který byl na poměry ženského cyklokrosu extrémně dlouhý, ji už tělo neposlouchalo, jak by si přála - a přišel pád.

„Měla jsem úplně zmrzlé ruce. I proto v tom napětí posledního kola došlo k pádu,“ litovala.

Fotogalerie

Pokusila se opět rozjet, jenže druhý karambol ji definitivně odstavil z medailových pozic. „Takový je prostě život. Soupeřky byly rychlejší. Ale byl to dnes výborný závod,“ říkala.

Před Češku se v závěru dostaly jak Vosová, tak Britka Harrisová. Už před cílem si Nash „plácla“ s diváky. Mohla si to dovolit. Soupeřky, které si to rozdaly o bronz, byly daleko před ní. A cyklokrosařky, které ji stíhaly, pro změnu daleko za ní.

Po čtvrtém, třetím, osmém a čtvrtém místě z předchozích šampionátů tentokrát vybojovala pátou příčku.

Mistryní světa je stejně jako v září na silnici 22letá francouzská cyklistka Pauline Ferrandová-Prevotová, která si ve spurtu o zlato poradila s Belgičankou Sanne Cantovou.

Bronz patří sedminásobné šampionce minulých let Marianne Vosové. Nizozemka, limitovaná zánětem podkolenní šlachy, se přitom teprve v den závodu definitivně rozhodla startovat.

Ve francouzské režii

V Táboře začalo před startem drobně chumelit, na trati však lepkavé bláto obalovalo galusky. Šlo o těžký a vyčerpávající padesátiminutový závod.

Hned v prvním kole se pole rychle roztrhalo a záhy shořely naděje jedné ze spolufavoritek, Italky Lechnerové, když s nefunkčním kolem musela až do depa utíkat po svých. Kateřina Nash si hned při úvodním průjezdu depem vyzvedla podle plánu kolo s lepším pláštěm a šlapala s odstupem 12 vteřin sedmá.

Tempo diktovala Francouzka Chainelová-Lefevreová, k níž se však brzy dotáhla krajanka, silniční světová šampionka Ferrandová-Prevotová a spolu ujížděly ostatním.

Před cílem druhého kola už bylo vše jinak, v čele se sjela šestičlenná skupinka, kde nechyběla ani Nash.

Ve třetím kole znovu zaútočila a poodskočila Prevotová. Do předposledního dějství vjížděla osamoceně, za ní přivedla Nash čtyřčlennou skupinku pronásledovatelek s šestivteřinovou ztrátou. Češka za sebou táhla Belgičanku Cantovou, Nizozemku Vosovou a Britku Harrisovou .

Prevotová navyšovala náskok, jenže pád ji přibrzdil, a dojela ji Cantová. Další trio zaostávalo. Nash vyměnila kolo, dočasně pokračovala pátá. Do rozhodujícího kola si nesla ztrátu osmi vteřin.

Pak předstihla Harrisovou.

Potom i Vosovou.

Chvíli se dokonce přibližovala i k vedoucímu duu.

Vosová měnila kolo, Nash nikoliv. Nizozemka se stále držela za ní. Rozdají si to o bronz?

Záhy však česká bojovnice ležela na blátě. A medaile mizela v dáli...

Pro ostatní Češky bylo drsné už úvodní kolo, v němž každá s výjimkou Nash minimálně jednou upadla. Nejprve Mikulášková, které při kolizi po startu spadl řetěz a klesla na poslední pozici, vzápětí na terénním hrbu Nosková i Štěpánová, poté na rovině Havlíková a znovu Štěpánová.

Přesto se Martina Mikulášková srdnatě probíjela zpět do první dvacítky. Cílem projela na šestnácté příčce.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře

Ženy

1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 49:10, 2. Cantová (Belg.) -1, 3. Vosová (Niz.) -15, 4. Harrisová (Brit.) -21, 5. Nash (ČR) -36, 6. Chainelová-Lefévreová (Fr.) -56, 7. Wymanová (Brit.) -1:21, 8. Van Loyová (Belg.) -1:35, 9. Majerusová (Luc.) -1:54, 10. De Boerová (Niz.) -1:56, ...16. Mikulášková -3:01, 21. Havlíková -3:19, 36. Nosková -5:48, 43. Štěpánová (všechny ČR) -8:37.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze