Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Michek doma kraloval a je v čele šampionátu

Martin Michek | foto: Petr Lundák, MF DNES

8 2016
Pět vteřin do startu. Motory běží na plné otáčky a jezdci nespouštějí oči ze startovních bloků. Jdou dolů. Desítky motorek vyrážejí kupředu, hlína lítá desítky metrů daleko až mezi diváky, během pár vteřin prostor startu zahaluje prach. První rozjížďka v elitní třídě MX1 je odstartovaná a začíná boj o domácí titul. V neděli se v Blanské kotlině v Kaplici jelo mistrovství republiky v motokrosu.

Nechyběl tu ani domácí jezdec, 28letý Jihočech Martin Michek. Ve žlutém dresu se startovním číslem 232 a na žluto-modrém stroji KTM. Start první finálové jízdy se mu moc nepovedl, po první zatáčce zůstal až na čtvrtém místě.

„V kvalifikaci jsem upadl tak, že jsem sotva odešel po svých. Ale nějak jsem se dal dohromady a vyjel, i když mě to v první jízdě pořád dost bolelo,“ říkal.

Během několika kol se Michek dostal za záda vedoucího Jaromíra Romančíka na Suzuki. Dvojice si postupně vypracovala náskok před ostatními jezdci. Michek se však nehodlal spokojit jen s druhým místem a začal se na Romančíka dotahovat.

Během jednoho kola smazal ztrátu z pěti na dvě vteřiny. Deset minut před koncem časového limitu tisíce diváků začaly bouřit, domácí závodník se dostal na první místo.

Při každém průjezdu okolo diváckých míst, při každém skoku a s blížícím se cílem hnali Michka fanoušci dopředu stále víc. Solidní tempo si čerstvý mistr Evropy v motokrosu ve třídě Open udržel až do konce a první finálovou jízdu vyhrál. Pak ještě objel jedno kolo po Blanské kotlině a mával divákům. Michek výhrou stáhl pár bodů na lídra šampionátu Petra Smitku. Ten v prvním finále dojel druhý.

Fotogalerie

„Jasně že vím, jak na to jsem. Vedl jsem o pět bodů, takže teď mám na Martina navíc dva body. Budu dělat všechno pro to, abych ve druhém finále dojel na prvním místě,“ odpovídal Smitka po slavnostním ceremoniálu.

„Byl to docela těžký závod. Museli jsme se na trati vyhýbat hodně jezdcům a v místě, kde jich několik popadalo, vůbec nikdo nemával žlutými vlajkami. Lidé tam na nás sice něco ukazovali, ale vůbec jsem nevěděl, co to má znamenat. A trať byla navíc hodně rozbitá,“ popisoval Michek, jak viděl úvodní rozjížďku v Kaplici.

Se zlatým věncem na krku pak nastartoval svůj závodní speciál, podepsal fanouškům pár kartiček, naskočil na úzké sedlo motorky a odjel do depa.

Za dvě hodiny ho čekalo finále s pořadovým číslem dvě. „Teď jsem dost zlámaný, snad se to zlepší a já finále pojedu. Pokud ano, musím do toho dát všechno a vyhrát. Chci domácí titul obhájit,“ zdůraznil Michek.

Jihočech do druhé jízdy nastoupil a tentokrát ji ovládl od začátku do konce. Smitku nechal za sebou po celou jízdu a díky tomu ho o bod přeskočil v pořadí šampionátu. Další závod mistrovství republiky se jede na začátku září ve Vranově u Brna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze