Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Náročná a nebezpečná trať mi vyhovuje, libuje si Kolomý

Ve čtvrteční etapě se Martin Kolomý (na snímku) i další účastníci Dakaru museli vypořádat mimo jiné s písečnou bouří. | foto: Buggyra

8 2016
Nejen s velmi obtížnou tratí a velkou nadmořskou výškou, ale i s rozmary počasí museli ve čtvrtek bojovat účastníci Rallye Dakar. V páté etapě je nejprve sužovalo teplo, následně přišla průtrž mračen s kroupami, v horách narazili na sníh a v závěrečném bivaku prošli i písečnou bouří s teplotami lehce nad nulou. Nejlépe z Čechů se s tím vypořádal Martin Kolomý, který byl se svým kamionem Tatra druhý a posunul se v průběžném pořadí na šesté místo.

„Etapu jsme si opravdu užili. Už to začalo fantastickou atmosférou po příjezdu do Bolívie, která nás zdravě nabudila. Jelo se v horách s nebezpečnými srázy a proměnlivým počasím, což mi vyhovuje,“ uvedl pilot týmu Tatra Buggyra.

Předešlé dvě etapy se jely jako maratonské bez asistence, posádky si základní úpravy vozů dělaly samy. Opravoval i Kolomý a spol. „Podařilo se nám před etapou vyměnit vadné boostové čidlo, takže motor šlapal jako hodinky. Druhé místo je perfektní a celkové umístění je pořád reálné. Vždyť je před námi ještě více jak půlka Dakaru,“ řekl Kolomý, který na nového lídra kategorie Federica Villagru z Argentiny ztrácí 9:36 minuty.

Solidní výkon podal i motocyklista Ondřej Klymčiw, jenž se posunul na 26. místo. I přesto, že jede s poraněným kotníkem po pádu v předešlé etapě. „Jsem opravdu utahaný. Spali jsme ve výšce 1850 metrů a v průběhu etapy jsme se dostali až do výšky 4600 metrů. Hodně se prášilo. Ale 18. místo v etapě je fajn, jsem spokojený. Jak Dakar postupuje, je třeba ve všech možných chvílích odpočívat, protože únava se bude stupňovat,“ uvedl Klymčiw.

Etapu s vozem poškozeným po středeční nehodě má za sebou Martin Prokop, jemuž se nakonec podařilo v bivaku sehnat nové přední sklo. „Už před startem jsem věděl, že pro nás tato etapa bude složitá, protože jsme startovali třicátí druzí, takže jsme startovali v třicetivteřinovém intervalu. Kluci před námi byli o něco pomalejší, takže jsme tušili, že je budeme dojíždět a že budeme mít problém s prachem,“ uvedl Prokop.

Tatra pilotovaná Martinem Kolomým na trati Rallye Dakar 2016.
Martin Kolomý,na Dakaru 2016.

Za jedním ze soupeřů tak jel 140 kilometrů. „Paradoxně jsme ho předjeli až v třicetikilometrovém omezení, kdy jsem měl zařazenou jedničku. Hrozně nás to zdrželo. Ztratili jsme tím spoustu času. Pak už jsme drtili jednoho po druhém a prokousávali jsme se dopředu. Jediné, co nás trochu zpomalilo, byl sníh,“ řekl Prokop.

Nelimitoval jej přitom sníh na trati, ale zamlžené přední sklo. „Nic jsme neviděli a museli jsme zpomalit. Když jsme začali klesat, začali jsme zase tahat a předjížděli jsme ostatní. Byl to velký boj a etapa byla hodně těžká,“ dodal.

Nejlepší výsledek v dosavadním průběhu rallye si připsal Kolomého týmový kolega Jaroslav Valtr, který byl ve čtvrtek desátý a celkově je osmnáctý. „Tahle etapa mi sedla, bohužel jsme zase startovali až čtyřiadvacátí, takže jsme jeli ve vláčku a hodně v prachu a to se špatně předjíždí. Bylo to hodně rizikový, hlavně v horách po úzkých cestách s velkými srázy a propastmi, takže jsme museli jet opatrně,“ uvedl Valtr, jenž už se těšil na to, jak v pátek odstartuje víc vpředu.

Naopak první vážnější problémy musel řešit Martin Macík mladší, který ztratil 23 minut opravou kamionu. Díky uvolněným šroubům jim totiž do kabiny foukalo a objevovala se v ní pára. „Pak následovala stíhací jízda a předjíždění několika kamionů zpět a třeba i honička s kamazem,“ uvedl řidič liazu, který se přesto v průběžném pořadí posunul o jedno místo. „Hlavy jsme měli jak pátrací balóny a mému navigátorovi málem vypadly oči z důlků,“ doplnil s ohledem na vysokou nadmořskou výšku na sociální síti.

Podobně na tom byl i Tomáš Vrátný. „Měli jsme technické problémy. Urazili jsme hadici v řečišti. Byli jsme trochu divočejší, než jsme měli být, a to nás stálo asi čtyřicet minut,“ přiznal šéf týmu Bonver Dakar projekt.

Následně se vpřed musel „prokousávat“ z úplného konce. „Předjeli nás úplně všichni a následné předjíždění v horách bylo hodně složité, takže je toho poměrně velká ztráta, ale důležité je, že jsme v cíli,“ oddechl si Vrátný.

Rostoucí náročnost legendární soutěže přiznal i motocyklista Jan Veselý. „Dnes to začal být Dakar, už to není projížďka. Etapy nejsou zkracovány. Máme za sebou první dakarskou etapu, kdy si člověk sáhl na dno,“ řekl Veselý, který navíc ve středu poškodil stroj a nemohl jej opravit.

„Jel jsem s nabouraným předním kolem a vyteklými vidlicemi, což se mi vymstilo. V jedné zatáčce mi to ulétlo a spadl jsem ze srázu. Trochu jsem motorku pochroumal, ale nic vážného se nestalo. Mně ani motorce. Jedeme dál,“ pousmál se aktuálně 70. jezdec průběžného pořadí.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze