Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Motokrosaři bavili halu po americku

25 2000
B r n o - Žádný pád, přesto jedna zlomenina žebra a k tomu silně oteklé koleno - taková je bilance bláznivých "letových" dnů v brněnské hale Rondo, kde si dali dostaveníčko odvážní letci na motocyklech. Premiéru měla nová disciplína, freestyle motokros, koncentrace skoků a akrobacie v jednom. "Celá akce byla moc příjemná. Ale nebyla to ta pravá soutěž, jak ji nabízíme v Americe, ale spíš ukázka. Tady byly stísněné podmínky, nemohli jsme ukázat všechno," podotkl Američan Mike Jones, jeden ze závodníků.

Na třech překážkách předvedlo sedm borců neuvěřitelné věci. Plachtili těsně pod střechou haly, která jim svými rozměry ani nestačila. Dokážou vyletět i dvanáct metrů vysoko, což v Rondu, pod stromem o dva metry nižším, nešlo.

Právě Jones si zlomil žebro při tvrdém dopadu po jednom ze skoků. Další jezdec, Španěl Edgar Torronteras, si zase narazil koleno. Ale narozdíl od Jonese pokračoval ve vystoupení, a nakonec se stal nejúspěšnějším jezdcem dvoudenní atrakce. V pátek vyhrál a na druhý den si svůj triumf zopakoval.

Po dva dny navštívilo závody na pět tisíc diváků. To bylo zklamání, pořadatelé čekali, že se tribuny zaplní víc. "Přesto akci plánujeme příští rok zopakovat a ještě ji obohatit, třeba o videoprojekci," řekl Jan Juřička ze spolupořádající agentury Forsage. "Slabší návštěva byla asi proto, že lidé ještě moc nevěděli, o co jde," domníval se Petr Kuchař, jediný domácí jezdec, který zároveň vyprojektoval trať a pomohl obstarat účast světové špičky.

Ačkoliv bylo dění situováno do brněnské haly, atmosféra měla odpovídat spíš prostředí na druhé straně zeměkoule. Dva moderátoři, jeden z "dalmatinským" pláštěm a "elvisovským" účesem, se snažili navodit náladu jako v přeplněné americké sportovní aréně. "Supéééér! Jóóóó!" řičel při každé konferenciér příležitosti do mikrofonu. A třeba podle otrockého překladu z angličtiny Petr Kuchař nebyl "domácí jezdec", ale "lokální matador". Lidé se na odvázanou notu nechali naladit. Nešetřili potleskem, Kuchařovi dokonce svým burácením pomohli v pátek až do finále. Spolu s rozhodčími totiž rozhodovalo podle naměřených hodnot na hlukometrech, a tam se ukázalo, že právě Kuchař měl přízeň diváků největší.

"Výkony asi nebyly takové, abych v pátek byl ve finále, ale diváci mi tam pomohli," potěšilo jezdce, který si před startem nebyl zcela jistý, že nejlepším nebude stačit. Obavy mohl zaplašit. Hned po závodech dostal nabídku na start v podobném programu v Londýně, a jezdci, kteří byli na jeho pozvání v Brně, by ho prý mohli "prodat" i v Americe. Podle jejich slov by se do desítky nejlepších na světě bez potíží vešel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze