Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motokrosař Žerava se těší na závod v Holicích. Doma to bude nejtěžší, říká

Martin Žerava - Martin Žerava na trati v Holicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

5 2009
Bývalou slávu motokrosových závodů v Holicích už jen z vyprávění. Přesto víkendový závod mistrovství světa MX3 bere Martin Žerava jezdec náchodského UFO Racing teamu jako mimořádnou událost. "Je to doma, což se mi v tomto seriálu ještě nestalo. A také vím, co Holice pro motokrosový svět znamenaly a znamenají," říká po čtyřech závodech nejlépe umístěný Čech.

V průběžném pořadí patří Žervavovi deváté místo.

Zatím jste jako o domácím závodě musel mluvit v souvislosti se slovenským Sverepcem. Nyní se to změní?
Určitě. Sverepec mám rád a i tam za mnou jezdilo hodně známých a přátel, ale Holice jsou přece jen Holice. Vyhlášená trať, na kterou se šampionát vrací po dlouhých letech, tradice. I vzhledem k tomu, že se náš klub výrazně podílí na organizaci, je to jednoznačně nejdůležitější závod sezony.

Bude pro vás výhodou i znalost tratě?
Holickou trať sice znám, ale určitě na ní nemám najeto víc než na kterékoliv jiné, netrénoval jsem na ní. Naposledy jsem se v Holicích svezl loni na mistrovství republiky. Ale to je dáno i tím, že v sezoně hodně cestujeme a moc času na trénink není.

Teď jste však měl volný víkend.
Měl, ale byl po dvou závodech, se kterými bylo spojené velké cestování.
Nejdříve Portugalsko, před necelými dvěma týdny Chile. Hlavně se snažím dát do klidu, protože jak říkám, Holice jsou pro nás důležité.

Jak vám na klidu přidaly či ubraly výsledky v Chile?
Bodů jsem opravdu moc nepřivezl, ale měl jsem dost smůly. V první jízdě jsem z nějakého pátého místa spadl a než jsem posbíral motorku, byli všichni pryč. Proto čtrnácté místo beru, ve druhé jsem odstartoval ještě lépe, jezdil jsem třetí, ale kvůli poruše jsem skončil. Škoda, ale takový je někdy motokros.

V Holicích asi budete chtít zajet lépe.
Rád bych, ale ze své vlastní zkušenosti vím, že závody doma jsou nejtěžší, že právě v těch se často stane něco, co se běžně nestává, a shoda okolností pak člověka připraví o výsledek. Mohu jen doufat, že když se dobře připravím, že se to nestane.

V Chile jste sice bodoval, přesto jste v celkovémpořadí šampionátu klesl ze šesté na devátou příčku.
I na tom je vidět, že konkurence v tomto mistrovství světa vzrůstá, na startu je hodně kvalitních jezdců, letos k nim přibyli například výborní Francouzi. Často se stane, že jak se odstartuje, tak se také dojede, protože jde o vyrovnané závodníky.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze