Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mořský vlk zvládl další odyseu - po plavbě kolem světa i pouť do Hobartu

TITANIA. Robin Knox-Johnston se do Hobartu plavil na palubě dvacetimetrové jachty. | foto: AP

30 2010
Mohl vzít tužku a udělat fajfku u dalšího splněného úkolu. Sir Robin Knox-Johnston, první muž, který sólově a non stop obeplul zeměkouli, úspěšně dorazil do dalšího přístavu - toho, který uzavíral slavnou námořní odyseu mezi Sydney a Hobartem.

Co na tom, že jeho dvacetimetrová dlouhá loď Titania of Cowes byla v cíli až devatenáctá, zatímco vítězové z jachty Wild Oats XI už den slavili triumf. "Je to splněný sen," říkal 71letý mořský vlk z Anglie v cíli 66. ročníku závodu.

Náročné klimatické podmínky v Bassově úžině způsobily neřešitelné komplikace patnáctce lodí, které musely svůj boj vzdát. Knox-Johnstona ale vítr nerozhodil. Na svých poutích toho zažil mnohem víc: jako první smrtelník totiž obeplul bez zastávky svět.

Na lodi Suhaili, nejmenší, která nastoupila do závodu Sunday Times Golden Globe Race, vyplul 14. června 1968. A přestože kdesi u Austrálie přišel o autopilota, 22. dubna následujícího roku se dostal do cíle.

Robin Knox-Johnston

"Na Everest vylezlo přes čtyři tisíce lidí. Pochybuju, že tolik lidí kdy obeplulo svět," uvažoval námořník. "A těch, co to dokázali sólo, je asi 175. Úžasný počin, vždyť víc lidí bylo i ve vesmíru."

Ještě před čtyřmi roky se sám vydal na plavbu kolem planety a stal se tak nejstarším člověkem, který to dokázal. Bylo mu 67.

V Sydney na Štěpána, kdy pouť do Hobartu startovala, pak prohlásil, že si celý život přál stát se účastníkem slavného klání.

"To byl úkol, co jsem měl už dlouho na svém seznamu," přiznal se v deníku The Daily Telegraph. "Kamarád mi nabídl, jestli nechci vyskočit na palubu a já si řekl: Proč ne? Jsem rád, že jsem dostal šanci a můžu si tento závod odškrtnout."

Jeho jachtařská výsost má za sebou další misi v bohaté námořnické kariéře. Ale ani to mu nestačí, už znovu vyhlíží globální pouť napříč královstvím Poseidóna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze