Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České hvězdy trénují v Coloradu. I s Američankou, čtvrtou z OH v Londýně

Margaux Isaksenová a Jan Kuf ještě při pražském tréninku. Nyní se připravují v Americe. | foto: ČSMP

4 2015
Až do Colorada vyrazili za přípravou na olympijskou sezonu nejlepší čeští moderní pětibojaři. Po boku olympijského šampiona Davida Svobody se do tréninkového centra v Colorado Springs vydali letošní mistři světa ve smíšené štafetě Natálie Dianová s Janem Kufem, stejně jako bronzový medailista ze soutěže družstev na ME Ondřej Polívka.

„Zatímco v Česku se v dalších dnech dá očekávat nepříznivé počasí, v Coloradu svítí slunce skoro pořád,“ pochvaluje si reprezentační kouč Jakub Kučera. Výhod je ovšem víc, tréninkové centrum je ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem, i když trenér tomu musí uzpůsobit program.

„Na některé vytrvalostní parametry to může mít pozitivní vliv, pokud neuděláme chybu. Ale s tréninkem v Coloradu máme dobré zkušenosti, David tady byl před olympijským Londýnem a držíme se věcí, které se osvědčily. Navíc on i Honza mají z pohledu olympijské kvalifikace relativně klid, jen je důležité, aby všichni zůstali zdraví. Ale i z pohledu zdravotní prevence je Colorado skoro ideální,“ přibližuje Kučera.

Svoboda a Kuf si zajistili místa v olympijské soutěži v Riu výsledky na srpnovém mistrovství Evropy v Anglii, Svoboda skončil čtvrtý a Kuf devátý, a do olympijské přípravy naskočili už v Česku.

„David měl jen krátký odpočinek - nechtěl úplně vypadnout z tréninku, když už absolvoval několik posledních měsíců zdravý. Musím to zaklepat, první testy dopadly dobře, stejně jako u Honzy,“ hlásí trenér.

Další výhodou je skutečnost, že čeští moderní pětibojaři přebývají v domě bývalého závodníka Eliho Bremera. „A na balkóně má výřivku, ze které je výhled na čtyřtisícové hory,“ líčí Jan Kuf.

Isaksenová vidí šanci

V americkém tréninkovém centru pětibojaři trénují s domácí závodnici Margaux Isaksenovou, která se s nimi v uplynulých týdnech připravovala v Česku. „Máte skvělé pětibojaře a jednoho z nejlepších trenérů na světě. Dostala jsem tuhle šanci, byla by škoda jí nevyužít,“ říká čtyřiadvacetiletá závodnice, čtvrtá z olympiády v Londýně 2012.

Fotogalerie

Trenér Kučera zvažoval, zda Američanku přibrat do týmu. Silným argumentem však byla skutečnost, že Isaksenová může být tréninkovou partnerkou Natálie Dianové, kterou ještě čeká boj o kvalifikaci na olympiádu.

„Natálka už dlouho nemá tréninkovou kolegyni, která by byla na její úrovni a jejíž program by bylo možné upravit tak, aby trénovaly spolu. Připravuje se ve skupině kluků, podobně jako biatlonistka Gabriela Soukalová nebo atletka Zuzana Hejnová, ale nemá to lehké. Margaux je už dlouho příslušnicí absolutní světové špičky, pro Natálku je to určitá možnost posunout se dál,“ vysvětluje Kučera.

Isaksenová je bývalou juniorskou mistryní světa a má několik medailí z prestižního seriálu Světového poháru. Po čtvrtém místě z londýnské olympiády však zvažovala, že v pouhých 21 letech ukončí kariéru.

Břemeno už je pryč

„V moderním pětiboji je snadné vyhořet. Trénink přináší oběti, které stojí za to, když jste na stupních vítězů, ale čtvrté místo z olympiády mě zničilo. Být tak blízko a nedosáhnout na medaili, to bylo hodně těžké, rok jsem si připadala, jako kdybych na ramenou nesla břemeno. Teď už se zase cítím silná, trénuji se sportovci a trenérem světové třídy,“ pokyvuje hlavou Isaksenová.

Teprve se ukáže, zda se bude s českým týmem připravovat i nadále. Nicméně Američanka o spolupráci stojí, ráda by se vrátila do Prahy v prosinci či v lednu. „Mám nějaké úspěchy, ale nevidím výsledky, které chci. Proto jsem hledala úplně nový program a metodiku a cítím, že tohle mi dá největší šanci. Chci stát na startu v Riu a vědět, že jsem udělalo všechno, co jsem mohla,“ má jasno Američanka.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze