Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moderní gymnastiky chtějí na olympiádu

17 2003
Praha - Světový šampionát v Budapešti, který se koná 24. až 28. září, by měl českým moderním gymnastkám podle jejich představ přinést jedno místo na olympijských hrách. Závodnice by rády oprášily ztracený lesk svého odvětví. Do Maďarska v sobotu odcestuje trojice Kateřina Kopáčová, Dominika Červenková a Eva Pavelková pod vedením trenérky Ivany Pokorné.

"Nejsem velký optimista, ale ani pesimista. Teoretickou šanci mají," řekla Pokorná opatrně o šancích svých svěřenkyň na postup do Atén a do finálové třicítky prestižního víceboje.

Na olympijských hrách v Sydney před třemi lety česká moderní gymnastka chyběla. Předtím se třikrát na olympiádu dostala Lenka Oulehlová a v Barceloně 1992 skončila ve víceboji osmá.

Ze složitého kvalifikačního klíče vyplývá, že umístění na hranici třicátého místa v kvalifikaci víceboje by mohlo stačit na postup na olympiádu. "Odpověď, zda to dokážeme, je těžká. Není to nereálné," uvažovala Pokorná.

V Aténách bude 24 závodnic. Naděje na postup se dávají mistryni republiky ve víceboji Kopáčové. Osmnáctiletá gymnastka z Jihlavy má za sebou zahraniční kempy. Reprezentaci navíc pomáhala Nataša Raskinová z Běloruska, matka stříbrné medailistky ze Sydney Julie Raskinové. "Olympiáda je mým snem, jako u většiny sportovců," řekla Kopáčová.

Svaz neposlal na mistrovství světa čtvrtou gymnastku, aby mohlo Česko startovat v soutěži družstev. "Mezi pět nejlepších bychom se nedostaly," vysvětlila předsedkyně moderních gymnastek Yvonna Ronzová.

Celky na prvním až pátém místě v soutěži družstev si zajistí pro svou zemi dvě účastnická místa na olympiádě. Pro české gymnastky je nedůležitější středa a čtvrtek, kdy jsou na pořadu cvičení s jednotlivými náčiními, která jsou zároveň kvalifikací pro finále víceboje a na olympiádu.

Autoři: ,


Témata: Gymnastika
Najdete na iDNES.czmobilní verze