Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro vlast a pro slávu! Londýn už vyhlíží korunovaci císaře Faraha

Mo Farah během tréninku v Londýně | foto: AP

4 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Proč nezměnit obvyklé pořádky: až v pátek doběhnou atleti na mistrovství světa závod na 10 kilometrů, čeká je rovnou medailový ceremoniál. Což není těžké rozklíčovat – Londýn se nemůže dočkat zlata pro svoji ikonu Mo Faraha. Fanoušci mu hodlají zapět britskou hymnu rovnou na olympijském stadionu.

Žádné rozpaky, žádný pozvolný start. Atletický šampionát hned do prvního dne vysílá dva nejsledovanější muže, ale zatímco Usain Bolt nastoupí jen do čtvrtfinále, Mo Farah bude od 22.20 českého času dřít pro titulový sen. Poběží podporován 60 tisíci přítomnými. Poběží pro vlast.

A poběží pro zlato.

„Nemáme tak silný atletický tým jako na londýnské olympiádě, ale Mo je naše jistota,“ tvrdí legendární britský oštěpař Steve Backley.

Dávno už je dopsán neobvyklý příběh přerodu chlapce ze somálského Mogadiša v atletickou legendu; v nejlepšího běžce, jaké kdy Velká Británie měla. Jeho dvojité oslavy na „pětce“ a „desítce“ pobláznily jeho krajany v Londýně 2012 a na dálku i o čtyři roky později v olympijském Rio de Janeiru. Farah po tomto šampionátu „přestoupí“ na silniční běhy, proto je scénář jasný – vyhrát dvakrát i nyní.

A navíc má zařídit další várku entuziasmu pro již tak nadšenou komunitu atletických fanoušků. Britské zlato hned na úvod, to by mělo říz!

SELFIE NA PAMÁTKU. Mo Farah by se rád loučil dvěma zlaty a pak se vydal na...

SELFIE NA PAMÁTKU. Mo Farah by se rád loučil dvěma zlaty a pak se vydal na silnici.

Málokdo pochybuje. Šéf domácích atletů Neil Black líčil: „Každý rok poznáte, v jaké chvíli je Mo připraven. Letos přišla už dvanáct dní před šampionátem. Po tréninku si vyzul tretry a prohlásil: Svoji práci jsem splnil. Uvidíte velké věci!“

O tom, jak velká očekávání jsou, svědčí i prostý fakt, že si Farah naordinoval mediální půst; o něm a za něj hovořil právě Black. A krom snahy o absolutní koncentraci je tu – bohužel pro atleta – ještě jedna, mnohem méně příjemná záležitost.

Jeho kouč Alberto Salazar je vyšetřován americkou antidopingovou agenturou a byť se Farah opakovaně dušuje, že se nikdy ničím neprovinil (a zároveň mu nikdy nebylo nic dokázáno), podezření tu jsou. Salazar zůstal zcela v ústraní.

„Když se podíváte lidem do očí, uděláte si nejlepší obrázek,“ horuje Black za nevinu obou.

Tím spíš chce Farah pochybovačům dokázat, že je nejlepší. Jeho manažer Ricky Simms, který se stará i o Bolta, pak hodlá dvě zlata (vyjde-li plán) použít pro co nejsilnější vyjednávací pozici ohledně Farahovy budoucnosti. Za start v Londýnském maratonu by mohl inkasovat šestimístnou sumu.

Teď ale má před očima dva kousky kovu, jejichž hodnotu peníze vyjádřit možná ani nemohou. Farah poběží za vlast, za kouče, za svoji čest – a pro fanoušky. Lepší start si mistrovství světa snad ani nemohlo vysnít.Najdete na iDNES.czmobilní verze